banner-behzisti
دوشنبه 2 ارديبهشت 1398   14:51:30
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1398/1/26 دوشنبه

پیشگیری از عوارض روانشناختی پس از بلایای طبیعی از ضرورت ها است

معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور گفت:پیشگیری از عوارض روانشناختی پس از بلایای طبیعی از ضرورت ها برای حفظ سلامت افراد است .

به گزارش روابط عمومی واموربین الملل به نقل از ایرنا، "فرید براتی سده" در جلسه توجیهی ،آموزشی و تخصصی یک روزه ویژه تیم های محب بهزیستی خوزستان که در سالن جلسات مجتمع فتح المبین بهزیستی اهواز برگزار شد اظهار داشت: ارائه آموزش های تخصصی به کارشناسان طرح فوریتی محب برای پیشگیری و کاهش بروز مشکلات روانی و اجتماعی افراد در مواجهه با بلایای طبیعی، با تاکید بر توانمند سازی اجتماعی محلی از اهداف برگزاری این جلسه است.

معاون مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور حفظ،توسعه و ارتقاء سطح سلامت روان فرد و اجتماع، تاب آوری افراد در حوادث اضطراری، بازپروری و توانمندی و ظرفیت سازی افراد متاثر از حادثه محلات، سازماندهی و توسعه مشارکت اجتماعی مردم در بلایای طبیعی و انسان ساخت و حوادث اضطراری، ارتقا و توسعه سواد سلامت روانی آحاد جامعه در بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله را از سرفصل های آموزشی این جلسه عنوان کرد .

در ادامه "غلامرضا صدیق راد" مدیر کل بهزیستی خوزستان در این خصوص گفت: سیل خوزستان یک پدیده با ویژگی خاص بوده و حالت فرسایشی دارد و افراد آسیب دیده و در معرض آسیب با یک نوع فرسایش روحی مواجه هستند که در چنین مواقعی شایعات نیز به این مساله دامن می زد.

وی تصریح کرد: در این شرایط مباحث و موارد روانشناختی زیادی مطرح است که حمایت ها و مداخلات تیم های محب و اورژانس اجتماعی می تواند نقش موثری در کاهش سطح اضطراب و استرس افراد آسیب دیده و در معرض سیل ایفا کند.

صدیق راد افزود: در بدو وقوع سیل با تشکیل ستاد مدیریت بحران بهزیستی خوزستان و کمیته های تخصصی استانی و شهرستانی ، برنامه ریزی لازم صورت گرفت و در اولین اقدام حفاظت از مراکز توانبخشی و اجتماعی ازجمله مراکز نگهداری شبانه روزی معلولان ،سالمندان و کودکان در دستور کار قرار گرفت و مراکز در معرض خطر نیز به مراکز امن منتقل شدند.

وی اذعان کرد: در حادثه سیل هیچ گونه معلول و مددجویی آسیب ندیده و برای هر مرکز میز یک مرکز معین تعیین شده که در صورت بروز هر مشکلی ، مددجویان و معلولان به مرکز معین منتقل می شوند . 

مدیرکل بهزیستی استان خوزستان در پایان یادآور شد: اکنون 96 تیم فوریتی محب که به صورت تخصصی آموزش دیده اند در مناطق سیل زده استان در حال خدمات رسانی و انجام مداخلات و حمایت های اجتماعی به افراد آسیب دیده هستند.

گفتنی است؛ سیلاب کرخه، دز و کارون تاکنون مناطق روستایی و شهری چندین شهرستان حاشیه این رودخانه ها را در برگرفته است.در پی این سیلاب، دستور تخلیه هفت شهر و بیش از 250 روستای خوزستان صادر شده است. 

 

منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4559547
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18973582 تعداد بازديد زيرپورتال: 5240813 اين زيرپورتال امروز: 7495 سایت در امروز: 21759 اين صفحه امروز: 6205