banner-behzisti
سه‌شنبه 6 فروردين 1398   11:13:10
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
1397/12/21 سه‌شنبه

مناسب سازی معابر عمومی معلولان، اولویت کاری  سازمان بهزیستی کشور

رئیس سازمان بهزیستی کشور نهضت مناسب سازی محیط زندگی افراد دارای معلولیت را اولویت کاری  سازمان بهزیستی دانست و گفت: دولت موظف است زمینه های لازم را برای تامین حقوق معلولان، فراهم و حمایت های لازم را از آنها به عمل آورد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، دکتر "وحید قبادی دانا" رئیس سازمان بهزیستی کشور ظهر امروز در هفتمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور بابیان این مطلب، افزود: با اعطای این گواهینامه مناسب سازی، چک لیست لازم برای حضور معلولان در ادارات فراهم می شود،همچنین ، شرکت در جشنواره شهید رجایی برای بررسی وضعیت مناسب سازی ادارات دولتی را یکی دیگر از مشوق ها برای دستگاه ها دانست.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد:
تلاش برای بهبود و ارتقای همه جانبه در راستای مناسب سازی معابر عمومی برای افراد دارای معلولیت با جدیت و قدرت تمام توسط سازمان بهزیستی  دنبال می‌شود؛ لذا تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات و شرکت های دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان ها، اماکن و معابر عمومی  به نحوی عمل نمایند تا امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم شود.

وی اذعان کرد: شهرداری ها موظفند صدور پروانه احداث ، بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمان ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری،اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط و استاندارهای مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس پذیری افراد دارای معلولیت تسط مجری، مشروط کنند.
 

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه  از تکمیل هتل تراز معلولان در مشهد در آینده نزدیک خبر داد و گفت: با تکمیل این هتل زمینه ای فراهم می شود که به جای اینکه خانواده ،معلول را ببرد، معلول خانواده اش را به زیارت حضرت امام رضا (ع) و با افتخار به اسکان هتلی ویژه با امکانات عالی دعوت کند.

دکتر قبادی دانا، از رایزنی با استاندار بوشهر و خیرین برای ساخت مجتمع فرهنگی آموزشی و رفاهی تراز معلولان جنوب کشور در استان بوشهر خبر داد و گفت: این مجتمع به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی رفاهی معلولان در جنوب کشور محسوب می‌شود که جامعه هدف از برنامه‌های مورد نیاز رفاهی و فرهنگی بهره‌مند می‌شوند.
 

وی خاطرنشان کرد: سازمان صدا و سیما مکلف شده است، حداقل پنج ساعت از برنامه‌های خود را در هفته به صورت رایگان در زمان‏های مناسب به برنامه‌های سازمان و تشکل های مردم نهاد حامی افراد دارای معلولیت اختصاص دهد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: امیدواریم با حفظ روند چنین جلساتی؛ فرصت های برابر برای افراد دارای معلولیت فراهم شود تا به عنوان یک شهروند عادی دیده شوند.

 * تعداد معلولان روز به روز افزایش می یابد 
در ادامه "مهدی جمالی نژاد" معاون عمران و توسعه شهری وزارت کشور نیز با اشاره به آمار یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفری معلولان در کشور گفت: تعداد معلولان روز به روز افزایش می یابد که تصادفات و کارگاه های غیر ایمن از دلایل آن است.

وی افزود: سالانه حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر در تصادفات جاده ای مصدوم می شوند و از سوی دیگر کارگاه های غیر ایمن در پروژه های عمرانی مشکلات زیادی در رابطه با معلولیت ایجاد می کند.

معاون وزیر کشور ادامه داد: علاوه بر جمعیت معلولان با افزایش جمعیت سالمندان نیز روبرو هستیم که اهمیت مناسب سازی را بیش از پیش روشن می کند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه مناسب سازی در بسیاری از استان ها انجام نشده، یا کمرنگ بوده یا نیاز به بازنگری دارد.

جمالی نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به نبود یا استاندارد نبودن سرویس های بهداشتی اشاره کرد و گفت: این مشکل به ویژه در مسیر های بین راهی وجود دارد.

* نخستین بار مناسب سازی اماکن تاریخی انجام می شود 
لیلا اژدری، مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور نیز گفت: برای نخستین بار مناسب سازی اماکن تاریخی برای حضور معلولان در سه موضوع مسیر، مکان و خدمات انجام می شود.

وی افزود: برای این کار یک اثر تاریخی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو در منطقه ۱۲ تهران یعنی کاخ گلستان شناسایی شده است. 

اژدری ادامه داد: این طرح براساس پیشنهاد ارائه شده از سوی انجمن باور به صورت آزمایشی اجرا می شود.
وی اضافه کرد: اخیرا توافق نامه ای با سازمان جهانی گردشگری امضا کردیم که بخش ۶ این توافقنامه به همکاری های دو طرفه برای مناسب سازی اماکن گردشگری جهت بازدید معلولان اشاره دارد تا از مشاوره، آموزش و تجارب آنها در این زمینه استفاده کنیم.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: سال آینده کارگروهی برای مناسب سازی اماکن تاریخی و گردشگری تشکیل می شود.

اژدری یادآور شد: تا سال ۹۵ هیچ ضابطه خاصی برای بازدید معلولان از اماکن گردشگری نداشتیم اما از سال ۹۵ به بعد، در ضوابط مراکز گردشگری، مباحث مناسب سازی وجود دارد.

وی ادامه داد: بسیاری از اماکن گردشگری و اقامتی قدیمی هستند و امکان اینکه خود را با ضوابط مطابق کنند، مشکل و هزینه بر است بنابراین این ضوابط برای اینگونه مراکز اختیاری و تشویقی است.

وی تاکید کرد: اما مراکز اقامتی و گردشگری که تازه می خواهند فعالیت خود را آغاز کنند ملزم به رعایت ضوابط هستند.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق های ملی گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار داشت: چالش اصلی بازدید معلولان از اماکن گردشگری این است که این اماکن، ضوابط خاص و حریم دارد و هیچ اقدامی برای بهسازی و دسترس پذیری آنها نمی توانیم انجام دهیم اما با کمک انجمن باور می خواهیم به صورت آزمایشی اولین مناسب سازی اماکن تاریخی را انجام دهیم.

گفتنی است؛ این جلسه با حضور معاون عمران و توسعه شهری وزارت کشور، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون تعاون و امور اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس دبیرخانه ستاد مناسب سازی سازمان بهزیستی کشور، نماینده تشکل های جانبازان، نماینده تشکل های معلولان، مدیر کل دفتر فنی وزارت کشور، مدیر کل دفتر حمايتي و توانمندسازي وزارت رفاه، مدیر کل مسکن و امور گلزارهای شهدا، مدیر کل دفتر هماهنگی و توافق های ملی معاونت گردشگر برگزار  و از لگوی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور رونمایی شد.

منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
.
عكس هاي مرتبط :
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4358466
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18167396 تعداد بازديد زيرپورتال: 5003310 اين زيرپورتال امروز: 3300 سایت در امروز: 10876 اين صفحه امروز: 2836