ژنتیک

کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور از تدوین دستورالعمل جامع مشاوره ژنتیک به منظور شفاف‌سازی کمیته‌های ژنتیک در سطح کشور خبر داد.:

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «حمیرا ادیبی» کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور در خصوص فعالیت کمیته ژنتیک، گفت: سال گذشته دستورالعمل جامع مشاوره ژنتیک به منظور شفاف‌سازی کمیته‌های ژنتیک در سطح کشور تدوین شد که در آن چگونگی انتخاب آزمایشگاه همکار مشاوره ژنتیک مشخص شد.

کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور در ادامه به تشریح برنامۀ مشاورۀ ژنتیک پرداخت و گفت: بهزیستی از سال ۱۳۷۹ در برنامۀ مشاوره ژنتیک حضور پیدا کرده و مراکز مشاوره ژنتیک را راه‌اندازی کرده است. در این راستا تعدادی پزشک عمومی و یا پزشک‌های متخصص در دوره‌های تخصصی شرکت کرده و توانستند مجوز مراکز را دریافت کنند و این تعداد پزشک در حال حاضر در سطح کشور فعالیت می‌کنند.

وی با اعلام اینکه در این سال‌ها پیشرفت کار بسیار رضایت‌بخش بوده است، تصریح کرد: برنامه در سال‌های اول به این صورت بوده که افراد به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه می‌کردند اما از سال ۱۳۹۳ تا حدودی برنامه سازمان تغییر کرد و سعی شد تا برنامه را به شکل فعال‌تری انجام شود؛ از این‌رو  طرح‌های غربالگری از جمله تکمیل پرسشنامه زوجین قبل از ازدواج توسط کارشناسان و معرفی افراد پرخطر به مراکز مشاوره ژنتیک برای این مراکز  تعریف شد.

ادیبی طرح‌های غربالگری را برای دو گروه هدف دانست و افزود: با توجه به اینکه بهترین زمان برای انجام مشاوره ژنیتک  قبل از ازدواج است، از  این‌رو گروه اول زوجین قبل از ازدواج بودند.

به گفته وی، به طور قطع ابتدا ازدواج‌های پر خطر و افرادی که نیازمند هستند که خدمات تخصصی دریافت کنند، شناسایی می‌شوند. گروه دوم نیز شامل دانش‌آموزان بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال می‌شود.

کارشناس ژنتیک سازمان بهزیستی کشور، گفت: این افراد با هدف شناسایی گروه‌های پرخطر به مراکز مشاوره ژنتیک مراجعه  تا آگاه‌سازی در مورد ازدواج فامیلی، به ویژه خطراتی که ازدواج‌های فامیلی پر خطر می‌توانند داشته باشند، صورت گیرد؛ چراکه در خانواده‌های که افراد معلول وجود دارند، با ازدواج فامیلی این ریسک وجود دارد که بیماری تکرار شود.

منبع: بهزیستی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.

 • عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 • بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.

 • سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم مورد غفلت قرار گرفته است.

 • جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  تهران- ایرنا- محمدجلال عباسی شوازی رییس انجمن جمعیت شناسی ایران با بیان اینکه اکنون ایران در آستانه ورود به میانسالی قرار دارد و پاسخگویی به نیازهای قشر جوان از ضرورت های مهم جمعیت شناسی به شمار می رود، گفت: مهمترین وظیفه نهادهای مسوول بنابر وضعیت گذار سنی کشور، توجه به جمعیت انبوه جوانان و میانسالان از راه ایجاد زمینه های شغلی و تامین رفاه برای آنان است تا به لحاظ فردی در آینده، سالمندان سالم و موفقی باشند و هم به از نظر اجتماعی باعث رشد اقتصادی و اجتماعی شوند.