کار

محمد دل به درس نمی‌دهد. عاشق فوتبال است. از سرپرستش خواسته‌ام که بیاید تا با مشورت با هم راه علاقه‌مندی محمد به درس و مشق را پیدا کنیم.

طاهره پژوهش(فعال حقوق کودکان) _ سرپرست تنها هیجده سال دارد و از نه سالگی در پهنه بازارها کار کرده و چیزی از کودکی کردن به خاطر ندارد. از خوابش زده و کار کرده است. می‌گوید حداقل دو شیفت در روز کار کرده است. الان به اندازه سنش سابقه کار دارد. پدر و مادرش را دوست ندارد. زندگی را دوست ندارد. هیجده ساله است اما حالا نقش پدر را هم برای محمد دارد. می‌گوید خانم سواد میلیون‌ها ارزش دارد. این بچه نمی‌فهمد. سرپرست هیجده ساله مچاله شده و انگار واقعا پدر محمد است. می‌گوید دوست دارم مهر و محبت کنم اما نمی‌توانم. یکبار میگم دفعه بعد کتکش می‌زنم. راهی نشانم دهید که بتوانم محبت کنم.

روز جهانی مبارزه با استثمار کودکان روز حساس‌سازی جامعه و مسئولان نسبت به کار کودکان است. روز ۲۲خرداد روز پاسخگویی جهانیان به کودکانی است که لحظه لحظه کودکیشان در بازارها گم شده و خشونت بازار رشد عاطفیشان را مختل کرده است. روز جهانی مبارزه با کار کودکان روز جشن و جشنواره و یک وعده غذا دادن به کودکان کار نیست. هر  روز فشار تحریم‌ها زیاد و وضعیت اقتصاد ی را  تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، کودکان ترک تحصیل می‌کنند و راهی بازار کار می‌شوند. طرح‌های ساماندهی کودکان کار هیچ چاره موثری برای مبارزه با کار کودک نیست. کنوانسیون حقوق کودک و منع بدترین اشکال کار دولت‌ها را متعهد کرده است که در جهت برگرداندان کودکی به کودکان کار اقدام کند. کودکان کار از همه مسئولان، تصمیم‌گیران و مردم می‌خواهند که گزارشات اقداماتشان را برای مبارزه با استثمار کودکان در همین روز اعلام کنند.

منبع: بهزیستی

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.

 • عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 • بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.

 • سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم مورد غفلت قرار گرفته است.

 • جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  تهران- ایرنا- محمدجلال عباسی شوازی رییس انجمن جمعیت شناسی ایران با بیان اینکه اکنون ایران در آستانه ورود به میانسالی قرار دارد و پاسخگویی به نیازهای قشر جوان از ضرورت های مهم جمعیت شناسی به شمار می رود، گفت: مهمترین وظیفه نهادهای مسوول بنابر وضعیت گذار سنی کشور، توجه به جمعیت انبوه جوانان و میانسالان از راه ایجاد زمینه های شغلی و تامین رفاه برای آنان است تا به لحاظ فردی در آینده، سالمندان سالم و موفقی باشند و هم به از نظر اجتماعی باعث رشد اقتصادی و اجتماعی شوند.