کد خبر: 362
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۴۱
علی همت محمودنژاد

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران گفت: شرایط زندگی برای معلولان سخت و دشوار شده است و این در حالی است که قیمت یک ویلچر نسبت به سال گذشته ۴ برابر شده است و معلولان توان خرید آن را ندارند.

دکتر علی همت محمودنژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم  اظهار کرد: افزایش  سرسام آور قیمت وسایل و تجهیزات توانبخشی و توانپزشکی شرایط زندگی را برای معلولان سخت و دشوار کرده است و ادامه این شرایط برای معلولان غیر ممکن ساخته است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در حالی معلولان با این شرایط سخت زندگی می‌کنند که بر اساس قوانین بالادستی باید اعتبارات معلولان صدرصد اختصاص پیدا کند اما بیش از 400 میلیارد تومان از اعتبارات این قشر از جامعه در سال گذشته پرداخت نشده است.

محمودنژاد افزود: در حالی اعتبارات معلولان در سال گذشته با کسری بودجه مواجه شده است که هزنیه خرید یک ویلچر در سال جاری نسبت به سال گذشته 4 برابر شده است و معلولان توان خرید آن را ندارند.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران با اشاره به اینکه انتظار می‌رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی عنایت ویژه‌ای به زندگی و شرایط معلولان داشته باشند، گفت: طی روزهای آتی درخواستی با امضاء  انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران و سایر تشکل‌های فعال در این حوزه به نمایندگان کمیسون اجتماعی مجلس ارسال خواهد شد که در آن از نمانیدگان درخواست تامین بودجه ترمیمی  3 هزار میلیاردتومانی برای معلولان در سال جاری خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم طرحی که بزودی به کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد در قالب طرح دوفوریتی در صحن مجلس مطرح شود تا بخشی از مشکلات معلولان مرتفع شود.

محمودنژاد ادامه داد: چنانچه بودجه اشاره شده از سوی نمایندگان مجلس تصویب نشود، بسیاری از معلولان در تامین هزینه وسایل توانبخشی، توانپزشکی، حق پرستاری و درمان عاجز خواهند بود چرا که بودجه فعلی تصویب شده برای معلولان در سال جاری یک دهم هزینه وسایل آنها نیز نمی‌شود.

مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران افزود:از وزیر رفاه نیز درخواست می‌شود در ارتباط با مشکل معلولان و معیشت آنها واکنش جدی تری را در جلسات هئیت دولت داشته باشد.

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.

 • عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 • بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.

 • سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم مورد غفلت قرار گرفته است.

 • جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  تهران- ایرنا- محمدجلال عباسی شوازی رییس انجمن جمعیت شناسی ایران با بیان اینکه اکنون ایران در آستانه ورود به میانسالی قرار دارد و پاسخگویی به نیازهای قشر جوان از ضرورت های مهم جمعیت شناسی به شمار می رود، گفت: مهمترین وظیفه نهادهای مسوول بنابر وضعیت گذار سنی کشور، توجه به جمعیت انبوه جوانان و میانسالان از راه ایجاد زمینه های شغلی و تامین رفاه برای آنان است تا به لحاظ فردی در آینده، سالمندان سالم و موفقی باشند و هم به از نظر اجتماعی باعث رشد اقتصادی و اجتماعی شوند.