مرکز توانبخشی

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به مشکلات مالی مراکز نگهداری گفت: این سازمان با همکاری انجمن های مربوط پیگیر افزایش درصد پوشش هزینه های مراکز نگهداری است.

محمد نفریه روز دو شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط گرانی بر تمام اقشار جامعه به ویژه معلولین و مراکز نگهداری تاثیرگذار بوده است و قیمت ها مایحتاج مراکز نگهداری از جمله ویلچر، وسایل بهداشتی و پوشینه، ۲ تا ۳ برابر افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: طبق قانون هر سال با اصناف مربوطه درباره پوشش هزینه های معلولان و ناتوانان تصمیم گیری می شود و البته در حال حاضر نیز درصدی از هزینه های را پوشش می دهیم.

وی ادامه داد: همچنین بسیاری از افراد دارای معلولیت یا ناتوان از سوی نهادهای غیرانتفاعی یا خیریه ها حمایت می شوند.

معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور اظهار امیدواری کرد با پیش بینی ها و پیگیری های انجام شده با همکاری انجمن ها، بتوان عدد بالاتری به دولت پیشنهاد داد تا درصد پوشش هزینه های مراکز نگهداری افزایش یابد.

نفریه اضافه کرد: در حال حاضر ۷۰۰ هزار تومان در ماه برای یک فرد معلول یارانه پرداخت می شود اما باید جلسات برگزار شود و به طور قطع، عدد پیش ینی شده برای امسال، عدد بالاتری خواهد بود.

به گزارش ایرنا، طبق مصوبه آبان ماه هیات وزیران در سال ۹۷، مبلغ پرداختی یارانه ها به مراکز نگهداری شبانه روزی طبق تعرفه همان سال، ۲۷ درصد افزایش یافت و سرانه ۶۴۰ هزار تومانی برای مراکز درجه یک شبانه روزی به ۷۷۰ هزار تومان رسید.  

طبق اعلام بهزیستی، در مجموع ۲ هزار و ۳۰۰ مرکز تحت نظر بهزیستی فعالیت می کنند که از این تعداد ۸۰۰ مرکز برای نگهداری است.  

تعداد افرادی که در مراکز شبانه روزی بهزیستی خدمت می گیرند ۴۱ هزار نفر است اما این رقم در سازمان برنامه و بودجه ۳۸ هزار نفر ثبت شده است؛ سه هزار نفری که در این بین ثبت نشده اند، به بودجه ها آسیب می زنند.

منبع: ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

آخرین مطالب ستادی و استانی

پربازدیدترین

نگاه کارشناسان

 • ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  ماشین تولیدکننده کار کودک باید متوقف شود/ صدای رسای فقرا و گروه‌های خاموش خواهم بود

  وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یادداشتی همزمان با روز جهانی مبارزه با کار کودک اعلام کرد که ۵۰ درصد کودکان کار را در کشور مهاجران تشکیل می‌دهند و معتقد است، برای حل این مسائل باید سیاستگذاری مشارکتی مدنظر قرار گیرد.

 • عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  عوامل مؤثر بر تاب‌آوری فردی و اجتماعی در بلایا

  تاب‌آوری به مفهوم انعطاف پذیری در برابر مشکلات، فجایع و بلایاست. به عبارتی برخی افراد در مقابل فشارهای خارج از حد کنترل می‌شکنند و دچار آسیب‌های روانی و اجتماعی متعددی می‌شوند اما برخی افراد که مهارت‌ها و ویژگی‌های خاصی دارند نه تنها در برابر این مشکلات زنده می‌مانند و دچار آسیبی نمی‌شوند بلکه مقاوم‌تر از قبل مسیرهای موفقیت را سریع‌تر می‌پیمایند.

 • بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  بودجه درنظر گرفته شده برای لایحه حقوق معلولان کم است

  معاون توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پیش بینی یک هزار و 200 میلیارد تومان برای اجرای قانون حمایت از معلولان، گفت: این عدد بسیار کم است.

 • سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  سلامت روان خانواده های دارای فرزند اوتیسم مغفول مانده است

  کارشناس ارشد واحد آموزش و پژوهش انجمن اوتیسم ایران گفت: سلامت و بهداشت جسم و روان خانواده‌های دارای فرزند اوتیسم مورد غفلت قرار گرفته است.

 • جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  جمعیت سالمند توانمند با برطرف ساختن نیازهای قشر جوان شکل می گیرد

  تهران- ایرنا- محمدجلال عباسی شوازی رییس انجمن جمعیت شناسی ایران با بیان اینکه اکنون ایران در آستانه ورود به میانسالی قرار دارد و پاسخگویی به نیازهای قشر جوان از ضرورت های مهم جمعیت شناسی به شمار می رود، گفت: مهمترین وظیفه نهادهای مسوول بنابر وضعیت گذار سنی کشور، توجه به جمعیت انبوه جوانان و میانسالان از راه ایجاد زمینه های شغلی و تامین رفاه برای آنان است تا به لحاظ فردی در آینده، سالمندان سالم و موفقی باشند و هم به از نظر اجتماعی باعث رشد اقتصادی و اجتماعی شوند.