۱۳۹۵/۱۰/۱۲
مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور:
راه‌اندازی مرکز اتیسم و مرکز نگهداری سالمندان در همدان تا پایان سال جاری
 
مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور در حاشیه سفر به همدان از افزایش اعتبارات حوزه توانبخشی استان خبر داد و گفت: در ۳ ماهه پایان سال جاری یک مرکز اتیسم و یک مرکز نگهداری سالمندان راه‌اندازی خواهد شد.
راه‌اندازی مرکز اتیسم و مرکز نگهداری سالمندان در همدان تا پایان سال جاری
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از همدان، «زهرا نوع‌پرست» مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور در حاشیه سفر به استان همدان با اشاره به آغاز اجرای برنامه غربالگری اختلال طیف اتیسم، گفت: اتیسم که شایع‌ترین اختلال از گروه اختلالات نافذ رشد می‌باشد تقریبا در یک درصد موالید مشاهده می‌شود و درصد تولد این کودکان در حال افزایش است.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور، ادامه داد: با یک جلسه کوتاه ارزیابی نمی‌توان به تنهایی به نتیجه رسید بلکه تجربیات والدین و اطلاعات آنها همچنین مربیان کودک و اعضاء خانواده می‌توانند اطلاعات باارزشی را به ارزیاب بدهند تا ارزشیابی و نتیجه دقیق‌تری را بدست آورد و انتظار می‌رود خانواده‌ها با تکمیل پرسشنامه اولیه و در صورتی که پاسخ آنها به 3 سوال یا بیشتر مثبت بود برای انجام مداخلات تخصصی به ادارات بهزیستی شهرستان‌ها و مراکز مداخله در اختلال طیف اتیسم مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه اختلال اتیسم دارای طیف خفیف تا شدید است، تصریح کرد: در هر طیفی مداخلات تخصصی جداگانه لازم است و خانواده نبایستی نگران این مقوله باشند که در صورت پاسخ مثبت به سه سوال حتما کودک آنها دچار مشکل است؛ چراکه با بررسی‌های بیشتر نوع مداخله تعیین می‌شود و در اکثر موارد برای کودکان دارای اختلال خفیف خدمات مشاوره و.. کفایت می‌کند و مداخلات تخصصی‌تر برای طیف متوسط به بالا خواهد بود.

نوع‌پرست، افزود: در مراکز مداخله در اختلال طیف اتیسم خدمات متنوعی ارائه می‌شود و با توجه به هزینه‌بر بودن این خدمات تلاش خواهیم کرد از طریق خرید خدمت بخشی از این هزینه‌ها را جبران کنیم، چراکه اغلب خدمات توانبخشی از پوشش بیمه‌ای برخوردار نیستند.

مدیرکل دفتر امور توانبخشی روزانه و توانپزشکی بهزیستی کشور، افزود: اتیسم نوعی اختلال رشدی است که در سه سال اول زندگی کودک ظاهر می‌شود و بر رشد عادی مغز و تعاملات اجتماعی اثر می گذار و توانایی‌های گفتاری، ارتباطی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اتیسم با یک سری از رفتارهای ویژه همراه است و می‌توان آن را یک اختلال با یک طیف درنظر گرفت که در کودکان مبتلا به صورت‌های گوناگون و با شدت‌های متفاوت خود را نشان می‌دهد. تاکنون علت خاص و ویژه‌ای که عامل این اختلال باشد شناخته نشده است ولی به طور قطع اطلاع‌رسانی و کمک‌های مالی می‌تواند به خانواده‌های این کودکان کمک کند. اتیسم در پسران 3 تا 4 بار شایع‌تر است تا دختران. نکاتی که باید در آموزش کودکان اتیسم رعایت شود و هرچه مداخله در سنین پایین و اصطلاحا سن طلایی انجام شود اثربخشی مداخلات انجام شده مثمرثمرتر خواهد بود

وی در پایان از افزایش اعتبارات حوزه توانبخشی استان همدان خبر داد و یادآور شد: با فراهم شدن زمینه‌های لازم بهزیستی استان در 3 ماهه پایان سال 95 یک مرکز اتیسم و یک مرکز نگهداری سالمندان راه‌اندازی خواهد شد و این مراکز به ظرفیت‌های استان در این بخش‌ها افزوده خواهد شد.
منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
تعداد بازدیدها : ۲۸۳
      
کلیه حقوق این سایت به سازمان بهزیستی کشور تعلق دارد.
سایت های مرتبط
سامانه ها
پیوندها