۱۳۹۵/۱۰/۱۲
معاون مرکز مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور:
آغاز غربالگری اضطراب برای کودکان ۵-۶ ساله در مهدهای کودک
 
معاون مرکز مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور از آغاز غربالگری اضطراب کودکان ۵ تا ۶ سال در مهدهای کودک خبر داد.
آغاز غربالگری اضطراب برای کودکان 5-6 ساله در مهدهای کودک
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، «مهدی میرمحمدصادقی» معاون دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور با بیان این مطلب، گفت: شایع‌ترین اختلالات دوران کودکی اختلالات اضطرابی می‌باشند و بسیاری اوقات علائم این اختلال با فرآیند رشد طبیعی کودک اشتباه گرفته می­شود و مانع از تشخیص و مداخلات به موقع می‌شود.

معاون دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور، افزود: با توجه به اینکه اختلال اضطراب کودکی پدیده­ای گذرا نبوده و در صورت عدم توجه و درمان تا سنین نوجوانی و بزرگسالی ادامه می­یابد و موجب افت عملکرد تحصیلی، اجتماعی و شغلی می‌شود و یا منجر به افسردگی، سوء مصرف مواد و مشکلات عدیده­ بعدی خواهد شد؛ لذا با تشخیص به موقع و طراحی مداخلات به هنگام، می­توان از طریق والدین و مربیان به کودکان کمک کرد که چگونه اضطراب خود را کنترل کنند و یک زندگی طبیعی داشته باشند.

وی با بیان اینکه برنامه غربالگری اضطراب کودکان 5 تا 6سال با هدف کمک به والدین برای توجه به نشانه­های اضطرابی کودکان و همچنین ارائه خدمات ارزان­تر به والدین و کودکان جهت شناسایی و درمان این اختلال طراحی شده است، گفت: کودکان مضطرب معمولاً از حیوانات، موقعیت‌ها یا اماکن خاصی می‌ترسند، از رفتن به مهدکودک یا هر کلاس آموزشی دیگر می­ترسند، کم­رو هستند، سریع دستپاچه و خجالت‌زده می­شوند، بیش از حد ترسو و مضطرب هستند. اگر هر یک از این علام شدید باشد و یا بیش از سه هفته طول بکشد والدین باید به اضطراب غیرطبیعی فکر کنند و به مهدهای کودک مجری طرح فوق مراجعه کنند.

میرمحمدصادقی در پایان به روش اجرای برنامه غربالگری اضطراب کودکان 5 تا 6 سال اشاره کرد و یادآور شد: در مهدهای کودک والدین با پر کردن فرم پیش از دبستان آزمون اسپنس سوالاتی را در مورد کودک خود پاسخ خواهند داد؛ در صورتی که کارشناسان همکار با توجه به نمره اخذ شده در این تست، کودک را مشکوک به اضطراب تشخیص دهند، والدین به مراکز مشاوره تحت نظارت بهزیستی معرفی خواهند شد و با هزینه اندکی کودکشان مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در صورت وجود اختلال اضطرابی در روند ارائه خدمات روان درمانی و کاهش مشکل اضطرابی کودکشان قرار خواهند گرفت.
منبع : اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور
تعداد بازدیدها : ۳۸۴
      
کلیه حقوق این سایت به سازمان بهزیستی کشور تعلق دارد.
سایت های مرتبط
سامانه ها
پیوندها