banner-behzisti
سه‌شنبه 30 بهمن 1397   12:41:17
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
بهزیستی در رسانه
1397/9/12 دوشنبهرئیس اداره ایدز بهزیستی:

فقط 5 هزار نفر برای دریافت خدمات ایدز به بهزیستی مراجعه کرده اند

رئیس اداره ایدز سازمان بهزیستی کشور با اشاره به شناسایی بیش از 20 هزار مبتلا به ایدز در کشور گفت: فقط پنج هزار نفر از این تعداد برای دریافت خدمات لازم به مراکز بهزیستی مراجعه کرده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فرید براتی سده روز سه شنبه در نشست تخصصی حمایت‌های روانی اجتماعی از افراد مبتلا به ایدز در بهزیستی استان تهران افزود: 36 باشگاه مثبت تحت پوشش بهزیستی فعالیت دارد که در زمینه افراد در معرض خطر، افراد با رفتار‌های پرخطر، افراد مبتلا به بیماری ایدز و خانواده‌های آنان خدمات سلامت جسمی و روانی، ارائه می‌دهد.
وی دلیل خروج وزارت بهداشت از طرح باشگاه های مثبت را کمبود بودجه وزارت بهداشت عنوان کرد و گفت: افرادی که برای دریافت خدمات به باشگاه های مثبت بهزیستی مراجعه می کنند، افرادی به شدت نیازمند هستند و توان پرداخت هزینه‌های خود را ندارند؛ بنابراین لازم است این بیماران مراجعه کننده را اولویت قرار داده و خدمات جامعی به آنها و خانواده هایشان ارائه دهیم اما با بودجه قطره چکانی نمی‌توان حمایت خوبی از بیماران داشت.
رئیس اداره ایدز سازمان بهزیستی کشور اظهار داشت: برای حمایت از افراد مبتلا به ایدز در سال آینده به 84 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
براتی سده گفت: در برنامه کشوری کنترل ایدز، نحوه خدمت رسانی و اینکه چه کسانی باید مورد حمایت قرار گیرند و منابع این برنامه از طریق چه اعتباراتی تامین شود، مشخص شده اما متاسفانه هیچگاه اعتبارات به خوبی داده نشده است. در این برنامه آمده که حمایت از بیماران مبتلا از طریق بهزیستی و بخش غیردولتی که همان باشگاه‌های مثبت هستند، انجام شود.
وی تاکید کرد: خدمات ارائه شده به بیماران مبتلا به ایدز باید جامع باشند؛ فقط بحث آزمایش یا گرانی آنها نیست باید فعالیت‌های فرهنگی و جامعی در نحوه ارائه خدمات دیده شود به گونه ای که در برنامه چهارم استراتژی ایدز بندهایی به عنوان فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی لحاظ شده‌اند.
براتی سده خاطرنشان کرد: امسال بودجه بهزیستی در بحث ایدز 50 میلیارد تومان دیده شده اما می‌گویند خودتان آن را بگیرید در حالی که بهزیستی متولی ایدز نیست و فقط کمک می‌کند. تا سال گذشته که سال سوم برنامه چهارم استراتژیک ایدز را داشته‌ایم، میزان اعتبارات بهزیستی سه میلیارد بود، با این رقم باید چه کنیم.
رئیس اداره ایدز سازمان بهزیستی کشور با انتقاد از موازی کاری دستگاه‌های متولی در بحث ایدز گفت: یک هفته است که اتوبوس ایدز از سوی بهزیستی در تهران فعالیت می‌کند و قرار است در مناطق شلوغ و پرتردد باشد اما هیچگونه اطلاع رسانی از آن نشده و شهرداری می‌گوید اتوبوس ایدز به راه انداخته است.
براتی سده اضافه کرد: درباره فعالیت باشگاه‌های مثبت ابتدا به من گفته شد که تکلیف این باشگاه‌ها را مشخص کنیم و نباید مجوز از وزارت بهداشت و بهزیستی داشته باشد؛ در نتیجه وزارت بهداشت اعلام کرد برای ما سخت است و ما نمی‌خواهیم آن را داشته باشیم در حالی که علت واگذاری نبود بودجه بوده است.
وی افزود: همچنین برنامه استراتژیک را به درستی بررسی نکرده‌ایم و اعتبارات لازم را نگرفته‌ایم؛ امسال باید 50 میلیارد می‌دادند در حالی که این اعتبار در سال 93 دیده و تعیین شده، زمانی که نه تورمی به این شکل و نه گرانی بوده است. 
براتی سده ادامه داد: در برنامه استراتژیک ایدز گفته شد که باید امسال به چهار هزار و 500 بیمار خدمات می‌دادیم که اکنون چهار هزار و 300 نفر تحت پوشش هستند و لازم است که سال آینده به پنج هزار نفر خدمات دهیم در حالی که اعتباربهزیستی بسیار کم است.
رئیس اداره ایدز سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: با این وجود ‌اجازه نمی‌دهیم باشگاه‌های مثبت ایدز تعطیل شود اما دست ما هم بسته است و تلاش می‌کنیم با این وجود خدمات بیشتری را به آنان ارائه دهیم.

*90 درصد علت ابتلا به ایدز به دلیل ساختار محیطی است
داریوش بیات نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران با انتقاد از نگاه معیوب سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت نسبت به بیماری ایدز گفت: اساسی‌ترین اقدام تغییر نگرش و کار امور فرهنگی است.
وی افزود: بیماری ایدز می‌‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و نمی‌توان فرد را به طور قطعی مقصر دانست. چون بخشی از این تقصیر به دلیل عدم آگاهی است. 
به گفته بیات نژاد، 90 درصد علت ابتلا به ایدز به دلیل شرایط و ساختار محیط اجتماعی است؛ در فرهنگ و نگاه خود باید تغییر ایجاد کنیم و در کنار اقدامات تخصصی باید کار فرهنگی و تغییر نگرش نیز به طور جدی در همه دستگاه‌ها دنبال شود.
مدیرکل بهزیستی استان تهران اظهار داشت: تمام ارکان حاکمیت، انجمن‌ها و گروه‌های اجتماعی و علمی که نسبت به هم نوع خود احساس مسئولیت دارند، باید کنار هم قرار بگیرند.
بیات نژاد افزود: مهم‌ترین مشکل این بیماران انگ اجتماعی، اشتغال و هزینه‌های درمان است که باید با فرهنگسازی برطرف شود.
وی از وزارت کشور و وزارت تعاون خواست همانگونه که برای سالمندان، افراد دارای معلولیت و افراد بی‌سرپرست، بسته‌های حمایتی در نظر می‌گیرند، برای مبتلایان به ایدز نیز بسته‌های حمایتی در نظر بگیرند.

* کارتن خواب ها در زمستان عمدا خود را تسلیم زندان می کنند
اسحاق ابراهیمی معاون اداره کل بهداشت و درمان سازمان زندان‌ها نیز در این نشست گفت: در برخی فصول سال مانند آغاز فصل سرما در برخی استان‌ها مراجعه افراد کارتن خواب و بی‌سرپناه را داریم که با داشتن مقدار کمی ماده مخدر خود را تسلیم زندان‌ها می‌کنند.
وی اضافه کرد: ‌این افراد برای داشتن یک سرپناه و وعده غذایی، خود را به زندان‌ها معرفی می‌کنند البته نمی‌گوییم زندان قصر طلایی است خدمات از روی وظیفه است اما به هر حال زندان‌ در شأن انسان‌ها نیست و نباید اینگونه مراجعات را داشته باشیم.
ابراهیمی اظهار داشت: ‌در سایه بی‌ مهری بسیار بزرگ از جانب برخی دولتمردان، تعداد زیادی که شاید چند برابر افراد تحت درمان بهزیستی و وزارت بهداشت باشد، در زندان‌ها داریم در حالی که زندان جایی است که از فرد سلب آزادی می‌شود و بیماری ‌هایی مانند هپاتیت و ایدز دارد بنابراین جای خوبی نیست اما تلاش می‌کنیم توسط انجمن‌های مرتبط، خدمات خوبی به این افراد بدهیم.
وی خاطرنشان کرد: به دنبال این هستیم خدمات ارائه شده از جانب زندان، سلامت جامعه را تهدید نکند.

* مبتلایان به ایدز برای درمان خود اقدام کنند
گلاره مستشاری کارشناس ارشد کاهش تقاضا و هماهنگ کننده برنامه کشوری ایدز نیز در این برنامه گفت: هدف سازمان ملل برای مقابله با ایدز این است که در دهه آینده از بابت ابتلای جدید به این بیماری آسوده باشیم.
وی اضافه کرد: 90 درصد افرادی که ایدز مثبت دارند، باید از وضعیت ابتلای خود آگاه باشند که این امر با انجام یک آزمایش میسر است و در کنار آن کمپین‌هایی ایجاد شده است تا در بحث پیشگیری به این افراد کمک کنند.
مستشاری اضافه کرد: استفاده از وسایل پیشگیری و مقاربت‌های جنسی، عدم تزریق موارد مشترک مخدر، مراقبت ضروری در دوران بارداری و اینکه اکنون خون تمیزی از سوی سازمان انتقال خون تامین می‌شود، از موارد کمک کننده به کاهش ایدز است.
وی تاکید کرد: مبتلایان باید سریعا برای درمان خود اقدام کنند، بسیاری از این خدمات رایگان است و حمایت‌های اجتماعی و روانی به این افراد بسیار ضروری است.

منبع خبر: ایرنا
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4044336
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16964164 تعداد بازديد زيرپورتال: 4637355 اين زيرپورتال امروز: 7048 سایت در امروز: 18359 اين صفحه امروز: 6384