banner-behzisti
يكشنبه 28 بهمن 1397   16:08:26
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/4/10 يكشنبه

حمل و نقل معلولین قزوینی رایگان می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: استان قزوین در راستای اجرای بند5 قانون حمایت از حقوق معلولان و با همراهی شهرداری و شورای شهر قزوین؛ تاکسی و اتوبوس ویژه معلولین طراحی کرده است که در آینده نزدیک حمل‌ونقل این افراد به صورت رایگان انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از بهزیستی قزوین، علیرضا وارثی در نشست خبری که در سازمان بهزیستی برگزار شد، تصریح کرد: قانون حمایت از معلولان در سال 83 تصویب شد اما به دلیل نبود ضمانت اجرایی و منابع موردنیاز اجرا نشد تا اینکه در دولت تدبیر و امید با افزایش 19 ماده جدید در قالب 10 فصل تمام موانع و نواقص آن برطرف و در اردیبهشت‌ماه سال جاری به استان‌ها ابلاغ شد.
 
وی افزود: کلیات و تعاریف معلول، مناسب‌سازی، دسترسی تردد و تحرک برای ایجاد فرصت مساوی، خدمات پزشکی، درمانی وتوان بخشی، کارآفرینی و اشتغال، مسکن، فرهنگ‌ سازی و ارتقای سطح بینش و دانش مردم، حمایت قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت اداری و استخدامی، برنامه‌ریزی، نظارت و تأمین اعتبار، 10 فصل قانون حمایت از معلولان را تشکیل می‌دهد.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین بابیان اینکه این قانون به  تمامی دستگاه‌ها ارجاع داده‌شده است و ستادی تشکیل‌شده است که این موارد را پیگیری می‌کند، اظهار کرد: در بخش مناسب‌سازی، تمام دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی موظفند در بخش طراحی، تولید، احداث ساختمان‌ها، اماکن عمومی، معابر وسایل خدماتی به شکلی عمل کنند که امکان  بهره‌مندی از آن‌ها برای افراد دارای معلولیت فراهم شود.
 
وارثی تصریح کرد: سازمان بهزیستی مکلف به  نگهداری معلولین است و 35 مرکز جدید در آینده نزدیک تأسیس می‌شود،  درواقع افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به‌گونه‌ای تأمین کند که علاوه بر تأمین خدمات درمانی موردنیاز این افراد، خدمات توان‌بخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.

وی بیان کرد: فضاهای فرهنگی هنری، دانشگاه‌ها و مدارس و آموزش‌وپرورش نیز باید مناسب‌سازی شود که این بخش نیز دارای اهمیت ویژه‌ای است.

مدیرکل بهزیستی قزوین ادامه داد: در حوزه کارآفرینی و اشتغال معلولان نیز بندهای مختلفی در این قانون قیدشده است. درگذشته تنها 3 درصد از استخدام‌ها به معلولین اختصاص داشت که این میزان بسیار کم بود، اختصاص 30 درصد از پست‌های سازمانی متصدی دفتری و ماشین‌نویسی دستگاه‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی به افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی یکی از بندهای قانون جدید است.

وی تأکید کرد: تسهیلات اعتباری به واحدهای خدماتی و صنفی در مقابل اشتغال افراد معلول، تسهیلات خوداشتغالی به معلولان از دیگر موارد این بند است، خدمات آموزشی و توان‌بخشی، فرهنگ‌سازی و ارتقای آگاهی‌های عمومی، حمایت‌های قضایی و تسهیلات مالیاتی، معیشت و حمایت‌های اداری و استخدامی، برنامه‌ریزی، نظارت و منابع مالی  از دیگر فصول این قانون مهم در حوزه حمایت از معلولان است.

وارثی بیان کرد: در این قانون استفاده افراد دارای معلولیت شدید از سامانه‌های حمل‌ونقل ریلی و اتوبوس‌رانی درون‌شهری دولتی و عمومی رایگان و استفاده این افراد از سامانه‌های برون‌شهری ریلی، هوایی و دریای دولتی و عمومی نیز نیم‌بها است.

وی افزود: در راستای اجرای ماده پنج قانون حمایت از معلولان در مناسب‌سازی خودروها و وسایل حمل‌ونقل درون‌شهری، با تصویب شورای اسلامی شهر قزوین 10 میلیارد ریال از درآمدهای شهرداری به معلولان اختصاص‌یافته است، تاکسی بیسیم ویژه معلولان  و اتوبوس‌های مناسب‌سازی شده نیز در آینده نزدیک رونمایی می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین تأکید کرد: در فصل مسکن این قانون نیز وزارت راه و شهرسازی و سایر دستگاه‌ها مربوط مکلف هستند متناسب با ارائه تسهیلات ارزان‌قیمت و سایر اقدامات حمایتی از سازندگان واحدهای مسکونی اعم از انبوه‌سازان، تعاونی‌ها و بخش خصوصی، تعهد لازم را برای اختصاص حداقل 10 درصد از واحدهای مسکونی احداث شده باکیفیت و مناسب‌سازی شده به افراد دارای معلولیت فاقد مسکن و با اولویت زوج‌های دارای معلولیت و خانواده‌های دارای چند معلول به‌صورت ارزان‌قیمت با معرفی سازمان از سازندگان اخذ، و بر اجرای آن نظارت کنند.

وی افزود: قرار دادن امکانات فرهنگی رایگان در اختیار بهزیستی جهت افزایش آگاهی نسبت به معلولان، حمایت‌های قضایی و مالیاتی از معلولین و افرادی که زمینه اشتغال را برای معلولان ایجاد کردند، همچنین کمک‌هزینه زندگی به میزان حداقل دستمزد سالانه برای افراد دارای معلولیت شدید و افزایش مستمری از 50 هزار تومان به 90 هزار تومان از دیگر بخش‌های این قانون است. 

وارثی تأکید کرد: ساعت کاری معلولان شدید و خیلی شدید و خانواده‌های این افراد که مسئولیت نگهداری را بر عهده‌ دارند 10 ساعت کاهش پیدا خواهد کرد.

.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4020722
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16893525 تعداد بازديد زيرپورتال: 4611005 اين زيرپورتال امروز: 12397 سایت در امروز: 32343 اين صفحه امروز: 10956