banner-behzisti
يكشنبه 28 بهمن 1397   16:07:24
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/3/30 چهارشنبهمعاون مشارکت های مردمی بهزیستی استان همدان

بهزیستی ایجاد کننده اشتغال برای مددجویان نیست

بهزیستی ایجاد کننده اشتغال برای مددجویان نیست بلکه روند توانمندسازی و اشتغال را برای آنان تسهیل می‌کند

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از همدان ؛ حمید الله فارسی معاون مشارکت‌های مردمی اداره‌ کل بهزیستی استان گفت: بهزیستی به عنوان یک سازمان حمایتی دارای شرح وظایف متفاوتی از سایر سازمان‌ها و نهادهای اجرایی است.
وی  با اشاره به اصل 21 و 22 قانون اساسی افزود: قانونگذار وظایف متعددی را برای بهزیستی تعریف کرده که یکی از آنها مربوط به اشتغال مددجویان تحت پوشش با عنوان توانمندسازی است.
فارسی با تأکید بر اینکه بهزیستی ایجاد کننده اشتغال برای مددجویان نیست بلکه روند توانمندسازی و اشتغال را برای آنان تسهیل می‌کند، بیان کرد: بهزیستی به مددجویان خود کمک می‌کند تا بتوانند از امکانات موجود در جامعه استفاده کنند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 23 میلیارد تومان به بهزیستی استان تخصیص داده شد، ادامه داد: سازمان توانست از اعتبارات تخصیصی که حدود 19 میلیارد و 344 میلیون تومان بود، 18 میلیارد و 75 میلیون تومان آن را جذب کرده و متعهد شد برای 1222 نفر از مددجویان جویای‌کار، شغل ایجاد کند. وی بر تحقق تعهد بهزیستی مبنی بر ایجاد اشتغال برای هزار و 222 نفر از تحت پوششان تأکید کرد و گفت: علاوه بر تحقق این تعهد، بهزیستی توانست 2 هزار و 427 نفر را شاغل کند که اطلاعات آنان در پورتال بهزیستی ثبت شده و دو برابر تعهد سازمان محقق شد که 553 مورد خدمات جاری و تثبیت شده دریافت می‌کنند و 101 مورد از طریق مراکز غیردولتی فعال زیرنظر سازمان، به کار معرفی شده و 1271 نفر تسهیلات خوداشتغالی دریافت کرده‌اند .

فارسی به مجموعه اقدامات بهزیستی در اشتغالزایی استان در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: اقدامات سازمان منجر شد تا در مجموع 2 هزار و 427 نفر از تحت پوششان این سازمان جذب کار و اشتغال شوند و در حال حاضر تیم‌هایی از سوی بهزیستی مأمور بررسی و راستی‌آزمایی اقدامات صورت گرفته در این زمینه شده‌اند و تعدادی از مددجویان را به صورت رندوم در سطح استان انتخاب کرده و با سرکشی به کارفرمایان وضعیت اشتغال آنان را بررسی می‌کنند.

* معرفی مددجویان به کارآفرینان موفق

وی سیاست سازمان در سال 97 را متفاوت از سال‌های اخیر اعلام کرد و گفت: امسال برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت‌های کارآفرینی و در سایر ارگان‌ها و نهادهایی مانند شرکت شهرک‌ها و سازمان صنعت، معدن و تجارت و معرفی مددجویان به کارآفرینان موفق داریم و به ازای هر نفر تا سقف 20 میلیون تومان تسهیلات با سود 4 درصد برای ایجاد فرصت اشتغال و جذب 10 نفر از افراد تحت پوشش بهزیستی به کارفرمایان اعطا می‌شود . فارسی اضافه کرد: از کارفرمایان برای به خدمت گرفتن مددجویان معرفی شده ضمانت‌نامه محضری اخذ می‌شود تا متعهد شوند برابر قانون کار حقوق و حق‌بیمه به مددجویان پرداخت کنند که در این‌صورت بهزیستی تا 5 سال حق بیمه کارفرمایان را عودت می‌دهد و این طرح به عنوان سیاستی تشویقی برای ایجاد فرصت اشتغال برای مددجویان ارائه شده است.همچنین طبق قانون سازمان بهزیستی موظف شده تا سالانه 10 درصد از مددجویان تحت پوشش را توانمند و از چرخه حمایتی خارج کند که  این روند به منظور افزایش بهره‌وری و تداوم ارائه خدمت به سایر مددجویان جامعه تدوین شده است و بهترین روش برای تحقق اهداف بهزیستی و خدمت‌رسانی به مردم جامعه است.

* رتبه سوم بهزیستی در حوزه اشتغال

وی رتبه فعالیت بهزیستی استان را در کشور اعلام کرد و یادآور شد: سازمان بهزیستی استان با دریافت امتیاز 143 درصدی در حوزه اشتغال، پس از استان‌های یزد و گرگان با اختلاف یک درصدی دارای رتبه سوم در کشور است. وی اعتبارات ابلاغ شده برای اشتغالزایی مددجویان بهزیستی استان را تا به امروز عنوان کرد و افزود: تا کنون مبلغی افزون بر 15 میلیارد و 900 میلیون تومان به استان همدان تخصیص داده شده و پیش‌بینی ما این است که این رقم در سال جدید افزایش یابد و تا 35 میلیارد تومان برای استان همدان اعتبار درنظر گرفته شود. فارسی تحقق تعهد 1340 نفری برای سال 97 را در گرو تخصیص اعتبارات بیشتری دانست و اظهار کرد: امیدواریم بانک‌ها در ارائه اعتبارات و تسهیلات در این زمینه بیشتر با مددجویان بهزیستی همکاری داشته باشد و با این وجود سازمان در پی یافتن راه‌های بهتر و بیشتری برای ارتقاء سطح کیفی و اقتصادی و معیشت تحت پوششان خود است .

معاون مشارکت‌های مردمی بهزیستی استان همدان درباره ارائه آموزش‌های لازم برای تحت پوششان بهزیستی بیان کرد: بهزیستی متولی امر آموزش نیست اما در راستای اشتغالزایی مددجویان، آنان را برای کسب آموزش و مهارت‌های لازم معرفی می‌کند و آموزش‌های 48 ساعت مهارت‌های زندگی و آشنایی با قوانین و مقدمات شروع کسب‌وکار برای مددجویان را دارد.

وی افزود: بهزیستی در قالب تفاهم‌نامه‌هایی که با فنی‌وحرفه‌ای و سایر ارگان‌های مربوطه دارد، امکانات موجود در جامعه را در اختیار مددجویان قرار می‌دهد و بانک‌ها زمانی اقدام به پرداخت تسهیلات می‌کنند که افراد متقاضی دارای مهارت اشتغال موردنظر خود باشند. وی با بیان اینکه 71 هزار خانوار تحت پوشش بهزیستی استان است، گفت: در حوزه افراد تحت پوشش بهزیستی، 2 هزار و 300 نفر به عنوان جویای‌کار در سامانه این سازمان ثبت شده‌اند و مدرک مهارت فنی‌وحرفه‌ای و شرایط اشتغال را دارند و در حوزه توانبخشی 38 هزار نفر تحت پوشش بهزیستی‌اند و 18 هزار نفر نیز با عناوین مختلف اجتماعی و 15 هزار نفر از اقشار نیازمند و آسیب‌پذیر تحت پوشش قرار گرفته‌اند و 11 هزار نفر در جرگه مستمری‌بگیران این سازمان قرار دارند که ناتوان و دارای معلولیت‌های شدید هستند و شامل  برنامه آموزشی نمی‌شوند.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4020711
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16893488 تعداد بازديد زيرپورتال: 4610994 اين زيرپورتال امروز: 12386 سایت در امروز: 32306 اين صفحه امروز: 10945