banner-behzisti
سه‌شنبه 28 اسفند 1397   07:53:14
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/2/19 چهارشنبهمدیرکل بهزیستی خراسان رضوی در افتتاحیه مرکز خدمات سالمندان یادگار

حیات اجتماعی سالمندان به برنامه ریزی دقیق و فراگیر نیاز دارد

مرکز خدمات روزانه سالمندان یادگار با حضورحمیدرضا پور یوسف مدیر کل ،مسعود فیروزی معاون توانبخشی و جمعی از مسئولان بهزیستی خراسان رضوی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از خراسان رضوی در مراسم افتتاح این مرکز؛ مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی با ذکر این نکته که بحران سالمندی ایران در راه است ؛گفت: در حال حاضر در برابر هر  یک نفر سالمند،سه کودک وجود دارد؛اما در دهه‌ آینده به وضعیتی خواهیم رسید که در مقابل هر سه سالمند، تنها یک کودک خواهیم داشت که این مسئله برای کل جمعیت بحران درست می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: البته سالمند شدن جمعیت، تنها مشکل کشور ما نیست بلکه کشورهای پیشرفته، سال‌هاست که به این مسئله دچار شده‌اند اما آنها برنامه‌ریزی متناسب با شرایط توسعه‌یافتگی اجتماعی  دارند و این مشکل را حل کرده‌اند.

وی افزود: آنچه که ما "بد پیر شدن" می‌نامیم پایین بودن کیفیت زندگی سالمند است که به خاطر گرفتاری‌های خانواده‌های امروزی و تنها ماندن سالمند، پیر شدن به یک مشکل چند بعدی تبدیل شده است..مهم‌ترین چالش‌های دوران سالمندی اضطراب، افسردگی، بیماری‌های روانی، تنهایی، بالا رفتن هزینه‌های زندگی همراه با کاهش درآمد و بیماری‌های جسمی هستند.

پوریوسف همچنین مسائل روحی -روانی سالمندان را پیجیده توصیف کرد و افزود: افسردگی جوانان و میانسالان معمولا با گوشه‌گیری مشخص می‌شود اما در سالمندی، این بیماری با نشانگان متفاوتی از جمله بی‌قراری و ناآرامی، بالا رفتن ریسک خودکشی و اضطراب همراه می‌شود.

مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی سالمندی را دوران "بازشکوفایی" نیز دانست و افزود: بسیاری از سالمندان مقیم مراکز که در دوران زندگی خود فرصت بروز استعدادهای خود را نداشته‌اند ،اکنون در این سنین، به فکر پرورش استعدادهای خفته می‌افتند و با فراهم شدن زمینه‌ها، به بازشکوفایی این استعدادها دست می‌یابند که نقش مهمی در حفظ سلامت روانی آنان دارد و موجب نشاط و سرزندگی آنها می شود.

پوریوسف خاطر نشان کرد: باید به سالمندان توجه بیشتری داشته باشیم زیرا آنها می‌خواهند نتایج زندگی خود را در دوران پیری مشاهده کنند و با فرزندان و بستگان، رابطه‌ فعال‌تری داشته باشند .همچنین مسائل و مشکلات سالمندان جدی‌ گرفته شود .

وی تصریح کرد: مخاطب صحبت من درباره مشکلات و چالش‌های دوران سالمندی، مسئولان و برنامه‌ریزان اجتماعی استان و کشور هستند زیرا این بایدها را کسی باید به مرحله‌ اجرا برساند. کسانی که در تأسیس مراکز روزانه سالمندان وارد می‌شوند قدم در راه مقدسی گذاشته‌اند و تلاش آنها بر این است که کیفیت زندگی سالمندان را بالا ببرند.

شایان ذکر است مرکز خدمات سالمندان "یادگار" یک مرکز روزانه  با  گنجایش 25 نفر است که در این مرکز خدمات :درمانی، پزشکی، پیراپزشکی، فرهنگی و تفریحی به سالمندان ارائه می‌شود.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4304846
تعداد بازديد کنندگان سايت: 17982663 تعداد بازديد زيرپورتال: 4943282 اين زيرپورتال امروز: 2434 سایت در امروز: 6469 اين صفحه امروز: 2199