banner-behzisti
سه‌شنبه 28 اسفند 1397   07:50:46
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/2/18 سه‌شنبهمدیر کل بهزیستی استان مرکزی:

فرار از منزل؛ بازتاب خشونت خانگی است

کارگاه مهارتهای مداخله ای در حوزه فرار با حضور زهرا امینی مدیر کل بهزیستی استان مرکزی ،عبدالکریم یادگاری معاون اموراجتماعی ،مسئولین مراکز اورژانس اجتماعی ،مسئولین وکارشناسان خانه امن ومسئولین مراکزمداخله در بحران تحت نظارت بهزیستی استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل به نقل از استان مرکزی؛"زهرا امینی "مدیرکل  بهزیستی استان  در این کارگاه آموزشی با ذکر این نکته که  خانواده اولین نهاد و هسته اصلی اجتماع است،گفت:محیط خانواده نخستین مرکزي است که کودك استعدادها و توانائی های خود را در آن شناسائی می کند و آن ها را رشد و پرورش می دهد. همچنین اگرخانواده اي از هم پاشیده باشد و نتواند محیط مناسبی براي رشد و تکامل شخصیت کودك خود آماده کند، اساس کجروي هاي اجتماعی را در او پایه گذاري می کند.  
وی افزود هیچ یک از آسیب هاي اجتماعی فارغ ا ز تأثیر خانواده پدید نمی آیند. به همین ترتیب نیز هیچ جامعه اي نمی تواند ادعاي سلامت کند، مگر آنکه از خانواده هاي سالم برخوردار باشد.امروزه در اكثر كشورهای جهان، فرار از خانه به یك معضل جدی اجتماعی تبدیل شده است. فرار نوعی مكانیسم دفاعی و یا واكنش جبرانی تسلی بخش است كه فرد برای نجات و رهایی از رنج ها به آن تن می-دهد. اگرچه در نگاه اول فرار پدیده ای فردی به نظر می رسد ولی با توجه به پیامدهای سوء آن برای جامعه باید آن  را از جمله آسیب های اجتماعی به حساب آورد.بررسی ها نشان می دهد که فرار از منزل یکی از بازتاب های خشونت خانگی است

مدیرکل بهزیستی استان مرکزی افزود بسیاري از نوجوانان حرکت و گذر از دوره نوجوانی به بزرگسالی را با موفقیت طی می کنند، اما جوانان فراری و بی خانمان، موانع سختی درمسیرشان تجربه می کنند و درگیر رفتارهاي پرخطري می شوند که هویت و اهداف بلندمدت شان را تهدید می کند

این مقام مسئول بیان داشت : احساس خشم و جریحه دار شدن شخصیت از سوی والدین می تواند از جمله عواملی باشد، که فرد را برای فرار از خانه تحریک می‌کند. در واقع اکثر نوجوانان از مشکلاتشان با خانواده، فرار می‌کنند.. با این تفاسیر شاید بتوان علت اصلی این پدیده را در رفتار اهل هر خانه جستجو کرد که معمولا، پدر، مادر یا نامادری، ناپدری و برادران وخواهران بزرگتر و اعضای آن هستند. گاه رفتارهای نادرست و غیر منطقی آنها در محیط خانواده به گونه‌ای است که کودک و نوجوان را ناگزیر به فرار می‌کند.

امینی  در ادامه اظهار داشت : در واقع فرار از منزل، رفتاری نابهنجار است كه به دلایل و انگیزه های مختلف صورت می گیرد. انگیزه های افراد فراری بر حسب جنس، سن، تحصیلات و محیط زندگی متفاوت است. اما در مجموع انگیزه هایی نظیر اثبات وجود و جلب توجه اطرافیان و اجبار آن ها برای اجرای تمایلات و خواسته های خویش، رهایی از خشونت ها و آزارهای خانواده و كسب آزادی عمل در رفتارهای فردی و اجتماعی و لجاجت با خانواده و سلب آرامش ویا مشكل برای آنان و تحت فشار قراردادن دیگران برای تحقق خواسته های خود درخصوص زندگی آینده و موقعیت بهتر اقتصادی در افراد فراری دیده می شود.

مدیر کل بهزیستی استان مرکزی  در پایان اذعان کرد:سردی در روابط عاطفی والدین ،‌متارکه ، طلاق ، وجود ناپدری و نامادری ، بی سرپرستی و بدسرپرستی ، خشونت در خانواده ، فقر اقتصادی و فرهنگی ، اعتیاد، مشکلات روحی- روانی و افزایش ناهنجاریهای اجتماعی، از مهمترین عوامل برانگیزاننده میل فرار در دختران است و این در حالی است که استحکام نظام خانواده ، افزایش توان مالی خانواده های آسیب پذیر ، آموزش به خانواده ها و جوانان در خصوص ویژگیهای دوران نوجوانی و بلوغ ،‌ ایجاد مراکز رایگان مشاوره و مددکاری خانواده در مناطق آسیب پذیر ، فراهم نمودن زمینه اشتغال نوجوانان در مراکزباز پروری ، ‌توجه به زنان و دختران به عنوان قشر آسیب پذیر جامعه واستفاده از مددکاران و مشاوران با تجربه در مدارس از جمله راهکارهای پیشگیری از فرار دختران است.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4304806
تعداد بازديد کنندگان سايت: 17982559 تعداد بازديد زيرپورتال: 4943233 اين زيرپورتال امروز: 2385 سایت در امروز: 6365 اين صفحه امروز: 2159