banner-behzisti
سه‌شنبه 28 اسفند 1397   08:01:48
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار استانی
1397/2/8 شنبهمدیر کل بهزیستی استان زنجان

هدف مددکاران، توانمندسازی جامعه هدف برای زندگی باعزت است

مدیرکل بهزیستی استان زنجان با بیان این‌که مددکاران به عنوان برنامه‌ریزان، نقش مهمی در سازمان دارند، گفت: 24 هزار پرونده در اختیار مددکاران است که با مصاحبه، بازدید و شناخت اولیه از خانواده‌های مددجویان می‌توانند نسبت به چگونگی حضور افراد تحت پوشش اعم از معلولین و زنان سرپرست خانوار در جامعه، برنامه‌ریزی نموده و بتوانند به جامعه هدف، کمک کرده و با توانمندسازی و قادرسازی، خانواده‌ها را به هدف نهایی که زندگی باعزت است، برسانند.


به گزارش روابط عمومی بهزیستی استان زنجان ، محمد محمدی در مراسم گرامیداشت روز مددکاری اجتماعی با اشاره به این‌که تعداد زنان سرپرست خانوار و مستمری‌بگیر استان، 2 هزار و 415 نفر می‌باشد که پرونده همه آن‌ها طبق اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی، واگذار شده‌اند، اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان بهزیستی، تقویت و توسعه سازمان‌های مردم‌نهاد و موسسات خیریه و تاسیس کلینیک‌های مددکاری است و این تشکل‌ها به بهزیستی، کمک می‌کنند تا برنامه‌ریزی، نظارت و راهبری داشته و امور را به مردم بسپارد.
وی، تعداد زنان سرپرست خانوار دارای بیمه اجتماعی را یک هزار و 111 نفر و تعداد زنان سرپرست خانوار دارای بیمه روستاییان و عشایر را 445 نفر، عنوان کرد و افزود: تعداد پرونده‌های واگذارشده به کلینیک‌های مددکاری، 2 هزار و 400 پرونده بوده و اکنون 153 نفر دانشجو و یک هزار و 100 دانش‌آموز، تحت پوشش بهزیستی استان هستند. همچنین تعداد خانواده‌های توانمندشده در سال گذشته نیز 341 نفر از زنان سرپرست خانوار بوده است.
محمدی با بیان این‌که 23 گروه همیار در سطح استان وجود دارد، خاطرنشان کرد: 18 گروه خدمات مالی خُرد، 10کلینیک، 6 مجتمع و 4 موسسه خیریه نیز در کنار این گروه‌ها به ارائه خدمات می‌پردازند. ضمنا 328 خانواده چندقلو با 728 کودک نیز تحت پوشش بوده که از خدمات بهزیستی، بهره‌مند می‌شوند.
مدیرکل بهزیستی استان با اشاره به اورژانس اجتماعی، تصریح کرد: اورژانس اجتماعی، تلفیقی از مداخله در بحران‌های فردی، اجتماعی و خانوادگی است و در قالب مرکز اورژانس اجتماعی، تیم سیار اورژانس و پایگاه خدمات اجتماعی به ارائه خدمات می‌پردازند که در دسترس بودن، تخصصی بودن و به‌موقع بودن خدمات از ویژگی‌های مهم این اورژانس، محسوب می‌شوند. این اورژانس، قصد دارد تا مداخلات روانی و اجتماعی را قبل از مداخلات قضایی و انتظامی انجام داده و حتی جایگزین این نوع مداخلات کند که نقش مهمی را در پیشگیری از وقوع جرم ایفا می‌کند.
وی با بیان اینکه مرکز مداخله در بحران با 5 مرکز، سال گذشته به 988 نفر در استان، ارائه خدمت کرده است، ادامه داد: یک هزار و 269 نفر از خدمات سیار این مرکز، بهره‌مند شده‌اند. و 2 هزار و 616 نفر نیر سال گذشته با اورژانس اجتماعی، تماس گرفته‌اند که خدمات لازم به 129 خانوار در 3 پایگاه اجتماعی، ارائه شده است.
محمدی با اشاره به این‌که 53 کودک صفر تا 18 ساله با دستور قضّات به دفتر شبه‌خانواده یا دفتر ایتام این اداره کل، ارجاع داده شده‌اند، ابراز کرد: یکی از استراتژی‌ها، سیاست‌ها و اهداف مهم سازمان، واگذاری ایتام است که از 33 کودک ارجاع شده در سال گذشته، 29 مودک، واگذار شده و طی سال‌های گذشته، تاکید بر انجام این مهم داشته‌ایم چرا که نگهداری کودکان در منزل، بهتر از مراکز بهزیستی بوده و اکنون 196 کودک در خانواده‌های جایگزین، جزء امدادبگیران سازمان هستند.
این مقام مسئول با اشاره به فعالیت‌های دفتر امور آسیب‌دیدگان، گفت: در سال گذشته، 3 نفر در خانه سلامت و 3 نفر نیز در خانه بازپروری و همچنین 4 هزار و 391 نفر در مرکز مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق، پذیرش شده‌اند.
محمدی با بیان این‌که سال گذشته مرکز حمایتی- آموزشی کودک و خانواده، افتتاح و یکصد کودک را تحت پوشش قرار داده است، اضافه کرد: 26 نفر در بحث خانه اول و یک نفر نیز در بحث اختلالات هویت جنسی در سال گذشته،تحت پوشش قرار گرفتند.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4304939
تعداد بازديد کنندگان سايت: 17982833 تعداد بازديد زيرپورتال: 4943383 اين زيرپورتال امروز: 2535 سایت در امروز: 6639 اين صفحه امروز: 2292