banner-behzisti
سه‌شنبه 30 بهمن 1397   13:11:49
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1397/9/13 سه‌شنبه

شناسایی ۲۰ هزار نفر مبتلا به ویروس HIV /دلیل خروج وزارت بهداشت از طرح باشگاه‌های مثبت ایدز

رئیس کمیته ایدز و معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه ۲۰ هزار نفر مبتلا به ویروس HIV شناسایی شده اند، گفت: از این تعداد فقط ۵ هزار نفر به بهزیستی مراجعه کرده اند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل، «فرید براتی سده»رئیس کمیته ایدز و معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور در نشست تخصصی ایدز که امروز برگزار شد، اظهار داشت: در حمایت از مبتلایان به HIV و ایدز متولی خاصی برای پیگیری امور این افراد وجود ندارد به همین دلیل برنامه هایی نیز که برای ارائه خدمات حمایتی به آنها تدوین شده پیگیری نمی شود.

رئیس کمیته ایدز و معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور گفت: قرار بود تمام حمایت ها از این افراد از کانال بهزیستی با همراهی بخش غیردولتی انجام شود اما متاسفانه اینگونه نبوده و فقط در برخی موارد که بودجه ندارند مسئولیت ها را بر عهده بهزیستی می گذارند مانند باشگاه های مثبت برای مبتلایان به ایدز که هم از سوی بهزیستی و هم وزارت بهداشت ایجاد شده بود که وزارت بهداشت به دلیل نداشتن اعتبار آن را بر عهده بهزیستی گذاشت.

براتی تاکید کرد: باشگاه های مثبت به رغم اینکه باید مرجع مراجعه افراد مبتلا به ایدز و ارائه خدمات به آنها شوند در آستانه تعطیلی است به دلیل کمبود منابع که امیدواریم این اتفاق رخ ندهد.

رئیس کمیته ایدز سازمان بهزیستی، گفت: باید با توجه به شرایط جامعه، خدماتی که به مبتلایان ارائه می شود جامع تر از گذشته باشد.

وی افزود: در برنامه کشوری که سال آینده سال آخر برنامه چهارم است تمامی فعالیت ها، ارائه خدمات، بودجه و اعتبارات مشخص شده است اما متاسفانه اعتباری که در نظر گرفته شده که ۵۰ میلیارد تومان بوده اختصاص پیدا نکرد و فقط در سال جاری بخش اندکی از آن برای خدمات حمایتی به مبتلایان اختصاص پیدا کرده است که در حال حاضر سعی می کنیم با رایزنی های انجام شده این اعتبار را افزایش دهیم.

براتی ادامه داد: این برنامه استراتژیک ۱۵ بند دارد که مشکل آن این است که هیچ دستگاهی نیست که برنامه را پیگیری کند و یک متولی مشخص برای آن اعلام نشده است.

رئیس کمیته ایدز سازمان بهزیستی، افزود: سال گذشته که سال سوم برنامه استراتژیک ایدز بود، میزان اعتباری که به بهزیستی دادند برای حمایت از افراد مبتلا ۳ میلیارد تومان بود که امسال نیز متاسفانه همین مقدار دیده شده در حالی که شرایط جامعه تغییر کرده و این افراد به همراه خانواده هایشان نیاز به حمایت های جامع و کاملی دارند.

وی با اشاره به اینکه اغلب آزمایش ها و درمان مبتلایان به HIV رایگان است، افزود: این باشگاه های مثبت همچنان فعال هستند و مبتلایان می توانند برای دریافت خدمات به آنها مراجعه کنند.

براتی با اشاره به اینکه در سال جاری به 4 هزار و 300 مبتلا به ایدز در باشگاه های مثبت خدمات داده می شود، ادامه داد: در حالی که در برنامه تعداد این افراد باید به 4 هزار و 500 نفر می رسید و سال آینده نیز ۵ هزار نفر. این در حالی است که به رغم تخصیص اعتبارات لازم، ما توانستیم در راستای اجرای برنامه گام برداریم.

براتی سده اذعان کرد: ۲۰ هزار نفر شناسایی شده اند که دارای ویروسHIV هستند و از این تعداد فقط ۵ یا ۶ هزار نفر به بهزیستی مراجعه کرده اند و این افراد کسانی بودند که واقعاً نیاز به دریافت خدمات داشتند. مابقی آنها که مراجعه نکردند یا وضعشان خوب بوده و یا اینکه امکان مراجعه نداشته اند.

رئیس کمیته ایدز و معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور در پایان با بیان اینکه وزارت رفاه باید در جهت افزایش بودجه مورد نیاز به مبتلایان به ایدز برای ارائه خدمات به آنها گام بردارد یادآور شد: ما تلاش می کنیم که منابع خود را افزایش تا خدمات خوبی به مبتلایان ارائه دهیم و اجازه نمی دهیم که باشگاه های مثبت تعطیل شود.

منبع خبر: اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4044784
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16965277 تعداد بازديد زيرپورتال: 4637866 اين زيرپورتال امروز: 7559 سایت در امروز: 19472 اين صفحه امروز: 6832