banner-behzisti
سه‌شنبه 30 بهمن 1397   12:44:06
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1397/5/9 سه‌شنبه

غربالگری و شناخت معتادان متجاهر باید با دقت و جدیت بیشتری صورت گیرد

جلسه کمیته کشوری ماده 16 با حضور انوشیروان محسنی بندپیمشاور وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور، پرویز افشارسخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر و جمعی از مسئولین متولی امر مبارزه با اعتیاد کشور صبح امروز در سالن اجتماعات ساختمان ستاد بهزیستی کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل رئیس سازمان بهزیستی کشور در این نشست با اشاره به اینکه مبحث" معتادان متجاهر" یک مسئله حاکمیتی است ،گفت: سازمان بهزیستی ساماندهی و پذیرش معتادان متجاهر را  در صورت قرار گرفتن پیش فرض هایی پذیرفته است که متاسفانه در حال حاضر وفاق و هم افزایی ملی و حاکمیتی برای ادامه این کار کم رنگ شده است.

وی در خصوص اهمیت همکاری دیگر دستگاه های مرتبط با مبحث ماده 16 با بهزیستی گفت:سازملن بهزیستی نباید به عنوان نگهبان زندان و یا بیمارستان عمل کند. در حال حاضر وضعیتی پیش آمده است که وظایف قوه قضاییه و وزارت بهداشت و برخی دستگاه های دیگر هم بر عهده بهزیستی افتاده است؛ در صورتی که غربالگری اولیه و شناخت معتادان متجاهر در شهرها باید با دقت و جدیت بیشتری صورت گیرد و همه معتادان را نباید به ماده 16 ارجاع داد.

محسنی بندپی در ادامه افزود: همچنین لازم است ظرفیت استان ها در مراکز ماده 16 هم از نظر فضا و مکان و هم از نظر منابع مالی  نیز به دادستان ها اعلام شود تا بر همین اساس معتادان متجاهر را ارجاع دهند.در صورت نیاز به افزایش ظرفیت این مراکز  در استان ها و همچنین شرایط خاص برخی از استانها هم این امر اعلام شود.

وی گفت تعریف علمی معتاد متجاهرهم در آیین نامه مشخص است و با این تفکیک، تلاش شود تا پای دیگر نهادها و دستگاه های مسئول در این حوزه نیز به موضوع باز شود و مکلف به پذیرش مسئولیت خود در این زمینه باشند.

گفتنی است در پایان جلسه، افزایش ظرفیت مراکز ماده 16 در دو استان آذربایجان شرقی برای  200 نفر و دراستان گیلان برای 50 نفر ؛ تصویب شد.

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4044403
تعداد بازديد کنندگان سايت: 16964348 تعداد بازديد زيرپورتال: 4637432 اين زيرپورتال امروز: 7125 سایت در امروز: 18543 اين صفحه امروز: 6451