banner-behzisti
پنجشنبه 1 فروردين 1398   11:51:34
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
اخبار ستادی
1397/4/7 پنجشنبه

آمار نگران کننده از اعتیاد زنان و کودکان کشور/تسهیلات ویژه برای اشتغال و مسکن بهبود یافتگان

معاون وزير و رئيس سازمان بهزيستي كشور با حضور در برنامه زنده جریان از شبکه سه سیما به تشریح آخرین اقدامات و دستاوردهای این سازمان در پیشگیری و مقابله با معضل اعتیاد پرداخت.

به گزارش روابط عمومي و اموربين الملل، "انوشيروان محسني بندپي" معاون وزير و رئيس سازمان بهزيستي كشور در ابتدای این گفت و گو گفت: شعار سازمان بهداشت جهانی برای روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اینست که “ابتدا گوش بسپار”، در اینجا مخاطب و جمعیت هدف بچه ها هستند، با فرزندان مهربان و همراه باشید، توانایی آنان را قدر بدانید و در تربیت و ارتقاء آموزه های دینی آنان کوشا باشید تا بر اساس این شعار و آموزه های دینی، کودکانی مقاوم، اخلاق پذیر و مفید در جامعه داشته باشیم.

محسنی بندپی گفت: برای اولین بار بود که با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر، اقدامات سازمان بهزیستی کشور در بحث اعتیاد به صورت یک بسته کامل در نظر گرفته شد، اقدامات پیشگیرانه برای همه مخاطبین و جمعیت هدف، از مهد کودک تا سایر محیط های اجتماعی و نظامی تدارک دیده شد، که توانسته اثربخشی خودش را در بسیاری از موارد نشان دهد.

وی در خصوص فعالیت مراکز درمانی ترک اعتیاد، گفت: در خصوص درمان نیز برای همه مخاطبین، مراکزی تعیین شده و قریب به 2732 مرکز اعم از مراکز سرپایی غیر دولتی تا تیم های درمان های اجتماع محور در سال 96 داشتیم.

افزایش دو برابری مراکز درمان اجتماعی

معاون وزیر و رئيس سازمان بهزيستي كشور افزود: با توجه به عملکرد موفق مراکز اجتماع محور، تعداد این مراکز را از 18 به 32 رساندیم چرا که این مراکز به گونه ای هستند که احتمال برگشت معتادان به اعتیاد در آنها بسیار کم است، این مراکز توانسته اند به 670 هزار معتاد مرد سرویس بدهند.

زنان؛ 10 درصد معتادان کشور

 محسنی بند پی در خصوص خدمات دهی به جامعه زنان و کودکان آسیب دیده، گفت: 126 مرکز نیز مختص زنان که حدود 10 درصد معتادان ما را تشکیل می دهند راه اندازی شد که به 56 هزار نفر ارائه خدمات می دهند، 5 مرکز اختصاصی نیز برای کودکان در استان های سیستان و بلوچستان، تهران، خراسان شمالی و البرز ایجاد شده است.

وی تصريح كرد: البته کار بهزیستی به اینجا ختم نمی شود، در این میان کمک های روانی و اشتغال نیز پیش بینی شده، قبلاً اقدامات بهزیستی تا مرحله ترک میرفت و تمام میشد اما امروز هم برای اشتغال، مسکن یارانه می دهیم و از طرفی وام های بسیار خوبی نیز برای آنان در نظر گرفتیم.

بندپي با اشاره به وجود ٥هزار و ٧٠٠ تيم اجتماع محور در كشور افزود: در حال حاضر در شهرها و روستاهاي كشور نزديك به ١٧ ميليون جمعيت را با ٣هزار و ٦١٦ تيم محيط هاي كار و نظامي، ٥٦٣ تيم و محيط هاي آموزشي و مهدكودك ها هزار و ١٨ تيم تحت پوشش بهزيستي قرار داديم.بازنگری و ارزیابی مجدد اقدامات این تیم ها و توانمند سازی آنان برای اولین بار عملیاتی شده و در سال 97 به مرحله اجرا درآمده است.

وي اذعان كرد: در مراکز ماده 16 که اعتیاد فرد عمیق است و معتاد متجاهر است و از طرفی فرد مسکن و جایگاهی هم ندارد، هم اعتیاد بسیار عمیق است و هم درمان بسیار پیچیده است و شاید آنطور که باید راندمان کاری ندارد و بهبودی کامل معتادان شاید رقمی بین 5 تا 7 درصد باشد.

محسني بندپي در ادامه خاطرنشان كرد: در حال حاضر 32 مرکز اجتماع محور داریم که بیش از نصفی از آنها طی دو سال اخیر راه اندازی شده است و طبق بررسی های علمی، اثرگذاری آنها بیشتر از سایر مراکز و با راندمانی قریب به 35 درصد است، چرا که این مراکز هم به سم زدایی می پردازند، هم حمایت های روانی و اجتماعی را به درستی انجام می دهند.

وي اظهار كرد: اگر حمایت ها و تامین منابع مالی باشد و شرکایی که باید باشند(شهرداری ها و…) حضور مؤثر داشته باشند با تمام توان هم زمینه سالم زایی و هم اشتغال و مسکن معتادان را تا بخش قابل توجهی حل خواهیم کرد.

تسهیلات ویژه برای معتادان پاک شده

معاون وزير و رئيس سازمان بهزيستي كشور كفت: در زمینه توانمند سازی و صیانت اجتماعی معتادان دو پایلوت در تهران و 16 استان دیگر شروع شده، در تهران با همکاری ستاد برای جامعه يك هزار نفری با پیش بینی مشاغل 50 تا 60 نفره  کار را شروع کردیم.

وي افزود: 16 استان نیز براي ٣هزار نفر با مدیریت موردی هم نسبت به شغل هم حمایت و مسکن مورد رصد و حمایت های لازم را قرار می دهیم تا در پایان اجتماع پذیر بودن و اشتغال آنها و دوباره عدم برگشت به اعتیاد، اطمینان و ضمانت داشته باشیم.

برنامه های جالب برای تشخیص اعتیاد اعضای خانواده

معاون وزیر رفاه به برنامه های بهزیستی برای آشنایی و آگاهی بخشی در خصوص نشانه های مصرف دخانیات اشاره کرد و افزود: بعد از 3 تا 4 سال خانواده ها متوجه اعتیاد فرزندانشان می شوند، برای اینکه بهزیستی ورود کند و ارتقاء دانش و آگاهی خانواده ها را نسبت به شناسایی به موقع و مداخله به هنگام را افزایش دهد، کارزار رسانه ای مبارزه با شیشه و در نوروز 97 کارزار رسانه ای مبارزه با گل را عملیاتی کردیم تا خانواده ها بفهمند فلان عضو خانواده که شیشه یا گل استعمال می کند، دارد به سمت مواد مخدر سوق پیدا می کند، خب این کارزار رسانه ای دارد عملکرد خودش را نشان می دهد.

واکنش به انتقادات از عملکرد برخی مراکز نگهداری معتادان

بند پی به برخی انتقادات از نحوه فعالیت مراکز ترک اعتیاد سازمان بهزیستی هم اینطور واکنش نشان داد: در مراکزی که الان بهزیستی مدیریت می کند، نحوه اداره مراکز را با همفکری با صاحب نظران و متخصصان علمی تجدید نظر کردیم و نهایتاً شیوه نامه نهایی که صادر شده اینست که تیمی در آنجا مستقر می شود و علاوه بر اینکه سم زدایی را انجام می دهد حمایت های روانی و اجتماعی را برای افرادی که درگیر معظل اعتیاد هستند را نسبت به ارتقاء حمایت های اجتماعی و روانی اقدام کنند.

معاون وزير و رئيس سازمان بهزيستي كشور در پايان ياد آور شد: بعد از برگشت این افراد از مراکز خانواده ها باید با مهربانی و آغوش باز اینها را بپذیرند، همراه بودن و محبت کردن به آنها و به گرمی در کانون گرم خانواده ها پذیرای آنها شدن می تواند ضمانت و اطمینانی برای تداوم پاکی آنها باشد.

منبع خبر: اداره كل روابط عمومي و اموربين الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4319501
تعداد بازديد کنندگان سايت: 18031800 تعداد بازديد زيرپورتال: 4959478 اين زيرپورتال امروز: 2688 سایت در امروز: 11452 اين صفحه امروز: 2436