banner-behzisti
يكشنبه 3 تير 1397   20:48:22
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
بهزیستی در رسانه
1396/1/20 يكشنبهقائم‌مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد

ورود دروس پیشگیری از اعتیاد به کتاب‌های درسی از سال آینده/ خرید و فروش نوزادان زنان معتاد تایید شد

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر از تایید خرید و فروش نوزادان زنان معتاد خبر دادو گفت:اگر مبادی قانونی اجازه بدهند آمار و اطلاعات درباره آمار اعتیاد دانش اموزان معتاد ارایه می شود.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور به نقل از خبرنگار اجتماعی «نسیم آنلاین»، علی مویدی در نخستین نشست خبری در سال 96 با ارایه آمار فعالیت‌های ستاد در سال ۹۵ و همچنین دستاوردهای طرح نوروزی ستاد گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر تلاش کرده با همفکری اصحاب رسانه یک کارنامه شفاف و روشن و بدون ابهام به مردم ارایه کند.

وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در بخش کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی افزود: یک سال پر کار در سال ۹۵ را پشت سر گذاشتیم سال ۹۵ سالی پر از موفقیت برای ستاد مبارزه با مواد مخدر بود و این موفقیت مرهون ارایه اخبار به صورت به جا به مردم و اطلاع رسانی  درست به شهروندان رقم خورد امیدوارم در سال ۹۶ هم همکاری اصحاب رسانه  در بحث مبارزه و پیشگیری از اعتیاد در جامعه همچنان ادامه داشته باشد.

مویدی گفت: در سال ۹۵ رویکرد اجتماعی شدن مواد مخدر را دنبال می کردیم با ایجاد یک دغدغه در بدنه حاکمیت و انتقال آن در بین احاد جامعه تحرکی عظیم را در بین مردم شاهد بودیم که باعث فعالیت های به جایی در امر اعتیاددو مبارزه با مواد مخدر رفموزد و بستر سازی مناسبی برای حضور مردم و مراکز علمی و آزمایشگاعی در امر مبارزه با مواد مخدر را رقم زد.

قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه تکیه بر توانمندی های دولتی و حکومتی به ویژه در بحث اعتیاد با وجود  گستره آسیب های اجتماعی آن امکان پذیر نیست، گفت: امروزه بحث رویکرد اجتماعی شدن مواد مخدر را در دستور کار خود قرار داده ایم و با بهره مندی از منویات مقام معظم رهبری توانستیم گام های بلندی را برداریم و برای اولین بار بیش از ۴۲ درصد شاهد افزایش اقدامات پیشگیری در سطوح مختلف جامعه برای  کاهش اعتیاد هستیم که این آمار بی نظیر است.

مویدی گفت: امروز برای همه سطوح جامعه از مهد کودک تا دبیرستان و دانشگاه بسته های آموزشی منطبق با استانداردهای بین المللی داریم تا جایی که رویکرد اجتماعی شدن مواد مخدر به تایید سازمان ملل رسیده و خوشبختانه به یک بسیج همگانی در امر مبارزه با مواد مخدر رسیده ایم. امروز نزدیک به ۲۵۰ میلیون نفر در دنیا به مواد مخدر مبتلا هستند روند اعتیاد در دنیا رو به افزایش است. بیشترین قربانی و تلفات انسانی را اعتیاد به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری گفت: در بحث مقابله به دلیل همجواری با افغانستان و پاکستان اقدامات مقابله ای برای مسدود کردن مرز توفیقات خوبی داشتیم و ۷۰۵ تن انواع مواد مخدر کشف شده که رشد ۱۴ درصدی را نشان می دهد و نشان می دهد در امر مقابله، مرزبانان ما همچنان با این مافیا در حال جنگ هستند و یک لحظه غفلت نکرده اند. جا دارد از جانفشانی های مرزبانان عزیزمان تشکر کنیم.

مویدی افزود: در سال ۹۵ در بحث درمان شاهد حرکت جدیدی بودیم در بحث معتادان متجاهر ۴۰ هزار معتاد متجاهر را ساماندهی کردیم و در پایان سال در ۱۲ استان طرح جدیدی را طراحی کردیم و در ایام نوروز همکاران ما در دستگاه های مقابله ای، بیش از ۱۶ هزار و ۳۰۰ نفر معتاد متجاهر  و ۸ هزار خرده فروش را ساماندهی کردند.

قائم مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: در حوزه مشارکت های مردمی یک نشست ملی داشتیم که ۱۰۰۰ سازمان مردم نهاد در آن شرکت کردند که توفیقات خوبی برای برنامه ریزی فعالیت های آنها انجام شد.

................

مویدی افزود: امسال نیز تاکید ما بر انجام فعالیت های پیشگیرانه در بین دانش آموزان است برنامه ای داریم که که با آموزش مربیان دانش آموزان و خانواده ها یک تولید فکر داشته باشیم که دانش آموزان با آگاهی از ورود به ورطه اعتیاد جلوگیری کنند در حال حاضر در ۱۲ استان این طرح اجرا شده است و دو میلیون دانش آموز این آموزش ها را فرا گرفته اند. امیدواریم ور سال ۹۶ بیش از بیست استان تحت پوشش این طرح قرار بگیرند.

تدریس کتاب پیشگیری از اعتیاد در دوره متوسطه

وی همچنین به تدوین کتابی با عنوان «پیشگیری اولیه از اعتیاد» خبر داد و گفت: این کتاب به زودی از سطح ابتدایی تا دبیرستان در مدارس کشور تدریس خواهد شد. در دوره اول متوسطه هم کتابی تدوین شده است که در بحث توانمند سازی  دانش آموزان برای سلامت آنها کارهای مبنایی انجام شده است. این کتاب توسط معالمان تدریس می شود.

مویدی ادامه داد: همچنین کتاب دیگری تدوین شده که برای دوره دوم متوسط و دبیرستان است که می تواند برای این بخش از سنین نوجوانان نقش بسزایی در کاهش ابتلا به اعتیاد دارد در مقطع دانشگاهی هم در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دو واحد درسی تنظیم شده است که به صورت عمومی دانشجویان باید این درس را بگذرانند. امیدواریم این کتابها برای سال ۹۶_۹۷ به دست دانش آموزان برسد.

وی درباره معضل خرید و فروش نوزاد زنان معتاد به ویژه در محله شوش تهران گفت: ما از قبل اخباری را در این زمینه داشتیم بعد از رسانه ای شدن این مبحث از سوی عضو شورای شهر دو تیم مجرب برای شناسایی دیگر مناطق آلوده در شوش اعزام شدند و یک تیم هم موظف به شناسایی افرادی شد که به عنوان دلایل اقدام به ترغیب زنان معتاد به بارداری می کنند. اما به آن کیفیتی که در گزارش ها مطرح شد نبود با این حال این کلونی ها مشخص شد  و برخوردهای لازم صورت گرفته است. در آینده ای نزدیک نتایج برخورد با آنها به مردم ارایه می شود.

سردار مویدی درباره جمع آوری معتادادن متجاهر در محله هرندی و پراکنش این معتادان در همه شهر و به ویژه در حاشیه اتوبان ها گفت: پدیده ای که ما در سطح کشور با آن رو به رو هستیم منحصربه ایران نیست در خیلی از کشورها و در پایتخت های دیگر کشورها هم معتاد متجاهر وجود دارد اما این باعث نمی شود ما معتادان را در سطح شهر رها کنیم رویکرد ما ساماندهی این افراد است هر چقدر به آخر ۹۵ نزدیک شدیم نظم و رسیدگی به معتادان متجاهر بهتر و بیشتر میشد. اوج این همدلی در ایام نوروز بود که بخش اعظمی از نقاط آلوده پاکسازی شده و در حال حاضر بیش از بیست هزار نفر معتاد متجاهر در حال نگهداری هستند که این رقم در طول سه سال گذشته بی نظیر بوده است.

مویدی افزود: اعتیاد یک پدیده چند عاملی است و در شکل گیری و مهار و صیانت از آن ممکن است هر امری دخیل باشد لذا سعی ما براین است که این معتادان از سطح شهر جمع اوری شوند. امروز در تهران ۱۰ هزار نفر ظرفیت سازی کرده این که این مهم در سایه شهرداری ،بهزیستی، پلیس و... دخیل بوده اند.......


متن کامل خبر را اینجا کلیک کنید!

.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 1732786
تعداد بازديد کنندگان سايت: 9712209 تعداد بازديد زيرپورتال: 2026956 اين زيرپورتال امروز: 8725 سایت در امروز: 23361 اين صفحه امروز: 7665