banner-behzisti
يكشنبه 3 تير 1397   20:48:50
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
1396/1/28 دوشنبهمعاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده:

مدارای اجتماعی سرچشمه عقلانیت است/ طرح «تاب آوری» نسخه اجتماعی اقتصاد مقاومتی است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در سی و دومین همایش روز ملی مددکاری اجتماعی با موضوع «مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی» با بیان اینکه امیرالمومنین(ع) مدارای اجتماعی را سرچشمه عقلانیت دانسته‌اند، گفت: همزیستی در طول تاریخ وجود داشته است تا افراد شیوه زندگی مسالمت‌آمیز را در کنار یکدیگر بیاموزند. در جامعه ایران به لحاظ اینکه کشور به سبب مهاجرت و ظهور رسانه‌ها با گسستگی عقاید همراه است و از طرفی متاثر از فرهنگ نوسازی مدارای اجتماعی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. 

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، سی و دومین همایش روز ملی مددکاری اجتماعی با موضوع «مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی» با حضور معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور، معاون زنان و خانواده رییس جمهور، معاون قوه قضاییه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسوولین و مددکاران اجتماعی دستگاه‌های مختلف در سطوح ملی و استانی برگزار شد.

"شهیندخت مولاوردی" معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در سی و دومین همایش روز ملی مددکاری اجتماعی با موضوع «مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی» با بیان اینکه امیرالمومنین(ع) مدارای اجتماعی را سرچشمه عقلانیت دانسته‌اند، گفت: امروز بشر بیش از هر وقتی به مدارا کردن احتیاج دارد و این موضوع از آموزه‌های دینی ما نیز به شمار می‌رود. همزیستی در طول تاریخ وجود داشته است تا افراد شیوه زندگی مسالمت‌آمیز را در کنار یکدیگر بیاموزند. در جامعه ایران به لحاظ اینکه کشور به سبب مهاجرت و ظهور رسانه‌ها با گسستگی عقاید همراه است و از طرفی به لحاظ تاریخی دارای اقوام، خرده‌فرهنگ‌ها و زبان‌های گوناگون متاثر از فرهنگ نوسازی مدارای اجتماعی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. 

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به تعریف یونسکو در سال 'گذشته در خصوص مدارا کردن، گفت: احترام گذاشتن، پذیرش، درک بنای فرهنگ‌ها و انسان بودن از جمله این تعریف است. مدارای اجتماعی و پذیرش آن کمک به گسترش صلح است و این امر در جامعه پیچیده و قابل تغییر، گریزناپذیر است. لذا ما در معاونت زنان با بهره‌گیری از وضعیت فراتحلیلی مسائل زنان و خانواده‌ها، به فاز پیشگیرانه پرداخته‌ایم و با رویکرد اجتماع‌محور از مردم برای حل مشکلات کمک خواسته‌ایم.

وی با اشاره به آغاز اجرای طرح ملی تاب‌آوری اجتماعی از سال 94، تصریح کرد: امیدواریم با اجرای آن، ادعا کنیم که نمونه اجتماعی اقتصاد مقاومتی را اجرا می‌کنیم، زیرا نیاز داریم در برابر آسیب‌ها و حوادث مقاوم شویم. این مقاوم‌سازی نه تنها برای زنان بلکه همه خانواده است و همه اعضای خانواده با استانداردها و شاخص‌های علمی دنیا تاب‌آور می‌شوند. در حال حاضر بازخورد کامل این برنامه را دریافت نکرده‌ایم و براساس گزارش اولیه، از ظرفیت‌های محلی و مردم‌نهاد استان‌ها استفاده کرده‌ایم و امیدواریم قدم‌هایی در ترویج مدارا، بالا بردن آستانه تحمل افراد در برابر حوادث اجتماعی و کاهش نزاع و درگیری برداریم. 

مولاوردی به تمرین برنامه‌ریزی مشارکتی اشاره کرد و ادامه داد: رویکرد دولت یازدهم این بوده که مردم را در برنامه‌ها شریک کند و ما نیز این موضوع را دنبال کرده‌ایم. اکنون در آستانه انتخاب و تصمیم مهمی قرار داریم، متأسفانه مدارای سیاسی وضعیت مناسبی ندارد و بشدت به آن نیاز داریم و باید جای خود را باز کند. باید مدارای سیاسی به گونه‌ای شود که توانایی، تعهد، شناخت، احترام، مشارکت، گفت‌وگو و تفاهم طوری که تفاوت‌ها را به رسمیت بشناسیم و بپذیریم، باشد و به توسعه حقوق شهروندی کمک کند. این مدارای سیاسی برای کسانی که ایده‌های متفاوت، نو و حتی متضاد دارند باید باشد، در حالی که حتی ما با دوستانمان مدارا نمی‌کنیم، چه برسد به دشمنانمان که با آنها مدارا کنیم.

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در پایان یادآور شد: امیدوارم با مجموعه برنامه‌هایی که در دستورکار دستگاه‌های مختلف قرار دارد بتوانیم مدارای اجتماعی را در جامعه بیشتر کنیم.

 

منبع خبر: اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 1732790
تعداد بازديد کنندگان سايت: 9712216 تعداد بازديد زيرپورتال: 2026960 اين زيرپورتال امروز: 8729 سایت در امروز: 23368 اين صفحه امروز: 7669