banner-behzisti
سه‌شنبه 28 اسفند 1397   07:46:48
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
Email sender:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
captcha :
 
1397/2/23 يكشنبه رئیس سازمان بهزیستی در برنامه تلویزیونی جریان عنوان کرد:

نگاه همه جانبه و علمی –تخصصی به موضوع اعتیاد در قانون برنامه ششم توسعه

بعد از ظهر روز شنبه 22 اردیبهشت ماه جاری ؛ «انوشیروان محسنی بندپی» معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور در برنامه تلویزیونی جریان_ که به صورت زنده و مستقیم از شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی پخش شد_حضور یافت و به پرسش های مجری برنامه در خصوص فعالیت های بهزیستی در زمینه اعتیاد پاسخ گفت.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل ، معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی کشور خدمات این سازمان در خصوص اعتیاد را در سه  مبحث پیشگیری، درمان و اجتماع پذیر کردن معتادان قابل بررسی دانست و افزود:اعتیاد به عنوان پیچیده ترین آسیب اجتماعی شناخته می شود و برای اولین بار در قانون برنامه ششم توسعه، به صورت همه جانبه و با نگاهی علمی-تخصصی به این موضوع پرداخته شده است.

بر همین اساس در بند سوم ماده 80 این قانون،دولت مکلف شده است تا از طریق بهزیستی و شهرداری ها به توسعه مراکز نگهداری معتادان متجاهر و بی خانمان، اقدام نماید.طی سالهای اخیر همفکری واتفاق نظر مطلوبی بین ستاد مبارزه با مواد مخدر و دستگاه های اجرایی –و در رأس همه آنها"سازمان بهزیستی "که یک سازمان تخصصی برخوردار از دانش بالا در زمینه پیشگیری،مداخله و استفاده از ظرفیت های مردمی است-به وجود آمده است.

بر اساس تکلیف قانون، اولویت سازمان بهزیستی پیشگیری از شیوع و بروز آسیب های اجتماعی و تمرکز بر محیط های عمومی مثل سربازخانه ها و... است.تقویت عوامل محافظ و کاهش عوامل خطر،راهبردی است که می تواند پیشگیرنده باشد. گسترش خط 09628 به عنوان خط مشاوره و درمان اعتیاد،برپایی کارزارهای رسانه ای همچون کارزار پیشگیری از مصرف شیشه و گل نیز اقدامات پیشگیرانه دیگری است، که طی یک سال اخیر صورت گرفته است

محسنی بندپی اولویت بعدی بهزیستی را درمان اعتیاد با رویکرد تخصصی کردن مداخلات و توسعه درمانهای اجتماع مدار عنوان کرد و افزود: توسعه مراکز نگهداری زنان و کودکان (با توجه به روند رو به رشد اعتیاد در زنان و کودکان) را در تمامی استان های کشور در دستور کار داریم.همچنین در حال حاضر 84 شلتر(سرپناه شبانه) در سطح کشور داریم که 24 مورد آن مربوط به زنان معتاد است و افزایش این مراکز_ برای پیشگیری از کارتن خواب شدن معتادان_از سیاست های بهزیستی در سال 97 است.

وی افزود: در سطح کشور نیز 196 تیم سیار برای کاهش اثرات اعتیاد و پیشگیری از عود اعتیاد با کوله پشتی و تجهیزات لازم به سراغ معتادان متجاهر و کارتن خواب می روند. همچنین از 139مرکز گذری کاهش آسیب در سطح کشور نیز ،15 مرکز به زنان معتاد اختصاص دارد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به سیاست سازمان در روند گسترش مراکز به همراه علمی و استاندارد کردن خدمات گفت: در مراکز سازمانی تنها به درمان جسمی افراد معتاد نمی پردازیم.بلکه حمایت های روانی_اجتماعی و اجتماع پذیر کردن افراد نیز انجام می شود. دروازه ورود به مرحله سوم خدمات بهزیستی به معتادان از اینجا آغاز می شود.

معاون وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی ادامه داد:مرحله سوم؛ جامعه پذیر کردن فرد معتاد است و شعار ما این است که معتاد را پس از  بهبود رها نکنیم. به همین منظور وام مسکن و اشتغال برای این عزیزان پیش بینی شده است. همچنین تفاهم نامه ای با "سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور" منعقد شده است تا معتادان بهبود یافته با مهارت آموزی و یا ارتقای  سطح مهارت های خود،توانمندی جدیدی به دست آورند و بتوانند برای تامین زندگی و آینده خود از آن استفاده کنند.

  

  

منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل
.
نسخه قابل چاپ
آخرین اخبار
بازديدها
تعداد بازديد اين صفحه: 4304749
تعداد بازديد کنندگان سايت: 17982337 تعداد بازديد زيرپورتال: 4943157 اين زيرپورتال امروز: 2309 سایت در امروز: 6143 اين صفحه امروز: 2102